KIO oddaliła odwołanie Poczty Polskiej, której oferta była o 84 mln zł droższa od oferty PGP.
- Wygrany przez PGP przetarg na obsługę korespondencji sądów powszechnych oraz prokuratur - to nie tylko przełomowe wydarzenie w historii polskiego rynku pocztowego. Dzięki jednoznacznej decyzji KIO powoli wdrażane są postulaty deregulacji w sektorze doręczania listów w Polsce – a zyskuje na tym budżet Państwa i każdy obywatel. Co więcej, wygrana PGP otwiera drzwi do współpracy nie tylko pomiędzy niezależnymi operatorami pocztowymi – takimi jak InPost – ale również Pocztą Polską. Dzięki temu zamawiający otrzyma najlepszą usługę, opartą na specjalizacji każdego z podmiotów uczestniczących w realizacji zamówienia - mówi Rafał Brzoska, prezes zarządu Grupy Integer.pl. I dodaje, że dzięki tym decyzjom oraz dzięki skumulowaniu zakupów przez Centrum Zakupów dla Sądownictwa, budżet państwa oszczędzi 85 mln zł na samej obsłudze korespondencji. - Oczekujemy, że kolejne instytucje publiczne otworzą się na ofertę wszystkich operatorów pocztowych – z korzyścią dla swoich budżetów - mówi.
Jednak Poczta Polska nie daje za wygraną i nadal twierdzi, że tylko ta firma ma odpowiednią intrastrukturę do wykonywania takiego zlecenia.
Nowy operator dostarczy przesyłki sądowe
Niezależny operator - Polska Grupa Pocztowa - przez dwa lata będzie dostarczać wszystkie przesyłki sądowe. Po poniedziałkowym orzeczeniu Krajowej Izby Odwoławczej Centrum Zakupów dla Sądownictwa może zawrzeć umowę z tą firmą.