Za ustawą głosowało 411 posłów, przeciw było siedmiu, wstrzymało się trzech.

Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych ma na celu dostosowanie polskiego prawa do jednej z dyrektyw unijnych.

Celem dyrektywy jest stworzenie spójnych rozwiązań prawnych dla wszystkich podmiotów funkcjonujących na rynku usług turystycznych w państwach członkowskich. Zgodnie z unijnymi zapisami przepisy muszą zostać przyjęte do 1 stycznia 2018 r. i mają wejść w życie 1 lipca 2018 r.

Poseł sprawozdawca Grzegorz Janik (PiS) w czwartek w Sejmie podkreślił, że "turystyka odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce wszystkich krajów Unii Europejskiej". "W Polsce to prawie 6 proc. PKB, to 17 milionów turystów odwiedzających kraj" - mówił.

Wskazał, że celem zmian jest - oprócz dostosowania polskiego prawa do dyrektywy unijnej - poprawa funkcjonujących rozwiązań prawnych w szczególności w zakresie zabezpieczeń podróżnych przed skutkami niewypłacalności organizatorów turystyki.

Przepisy zobowiązują organizatorów lub agentów turystycznych, aby przed zawarciem umowy przekazał turystom informacje m.in. takie jak: miejsce pobytu, trasę, czas trwania lub środki transportu.

Jak mówił Janik, ustawa wyłącza spod zakresu stosowania przepisów wycieczki tzw. jednodniowe - trwające krócej niż 24 godziny (chyba, że obejmują one nocleg). Przepisy nie będą też obejmowały imprez oferowanych, zamawianych i realizowanych okazjonalnie na zasadach niezarobkowych i wyłącznie o ograniczonej grupie podróżnych, a także podróży służbowych.

W trakcie prac na ustawą wprowadzono trzy poprawki merytoryczne, wszystkie zostały zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość.

Jedna z poprawek mówi o tym, że jeżeli konsument zawarł umowę o udziale w imprezie turystycznej poza lokalem przedsiębiorstwa może w terminie 14 dni odstąpić od tej umowy bez podawania przyczyn i ponoszenia kosztów. Przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania, jeżeli umowa była zawarta w oparciu o wcześniejsze zamówienie złożone przez konsumenta.

Inna poprawka - jak tłumaczył Janik - mówi, że "oświadczenie organizatora wypoczynku, jeżeli organizuje wypoczynek w celu odpowiednio niezarobkowym albo zarobkowym nie podlega obowiązkowi wpisu do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych".

Kolejnym elementem ustawy jest usprawnienie systemu zabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności firmy turystycznej. Nowe przepisy wprowadzają także mechanizm zwrotu składek wpłacanych do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Ponadto, zostanie zbudowany Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, który obejmie wszystkich organizatorów turystycznych.

Przepisy wprowadzają także centralny punktu kontaktowy, który będzie ułatwiał pracę administracyjną, prowadzenie nadzoru nad organizacjami turystycznymi. Będzie ponadto ułatwiła wymianę danych pomiędzy państwami członkowskimi. Punkt kontaktowy ma być prowadzony przez ministra właściwego ds. turystyki.

Ustawa doprecyzowuje również konstrukcję umowy o udziale w imprezie turystycznej. W tej umowie będzie zawarta m.in. liczba posiłków na wycieczce czy informacja o dostępności imprezy turystycznej dla osób o ograniczone zdolności ruchowej.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Zgodnie z jej zapisami ma wejść w życie 1 lipca 2018 r. (PAP)

autor: Katarzyna Fiuk, Piotr Śmiłowicz

edytor: Anna Mackiewicz

kfk/ pś/ amac/