edług nowych zasad etyki komorniczej komornik jest zobowiązany do powstrzymania się od nacisku na wierzyciela, aby wybrał konkretną kancelarię czy komornika w celu egzekwowania należności. Ponadto nie można zaniżać kosztów egzekucyjnych, prowadzić egzekucji bez pobierania zaliczek od wierzycieli. Zakazuje się też wyraźnie poszukiwania majątku dłużników bez zainkasowania tzw. opłaty stałej.
- Nowe zasady etyki nie ograniczają konkurencji między komornikami – wyjaśnia Krzysztof Dolny, rzecznik prasowy Wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej. – Samorząd komorniczy nie jest przeciwny konkurencji, nie jesteśmy przeciwni działaniom, które zmierzają do poprawy postępowania egzekucyjnego.
Poprzedni kodeks etyki pochodził z 1999 roku, a świat poszedł do przodu, zmieniły się realia społeczne w Polsce. Należało więc dostosować kodeks etyki komorników do istniejących potrzeb gospodarczych i prawnych. W 2008 roku komornicy mogą prowadzić postępowanie egzekucyjne na terenie całej Polski. Jeśli wierzyciel z tego uprawnienia skorzysta ma pełne prawo.
- Przejawem nieuczciwej konkurencji jest na przykład zjawisko niepopierania zaliczek od wierzycieli lub prowadzi tak działalność, że nie sprzyja to zdrowej konkurencji – dodaje Krzysztof Dolny. – Zmiana kodeksu, to jest odpowiedź na postulaty wierzycieli. Relacje między nimi a komornikami powinny być jasne i przejrzyste. Wychodząc naprzeciw takim sygnałom Krajowa Rada 13 grudnia 2011 r. postanowiła podjąć uchwałę o zmianie części zasad etycznych, tak jak to niedawno uczynili adwokaci.
Rzecznik prasowy zapewnia, że przed jej podjęciem trwały prawie rok konsultacje ze środowiskiem.
Nowe zasady etyki komorników nie hamują konkurencji
Komorników zaczęły już obowiązywać nowe zasady etyki zawarte w rozdziale o konkurencji. Poprawiony kodeks etyki komorników sądowych wszedł w życie z początkiem 2012 roku. Stanowi on, że komornikowi pod groźbą kary dyscyplinarnej nie wolno zaniżać opłat.