Kodeks postępowania cywilnego daje upoważnienie Ministrowi Sprawiedliwości, aby w porozumieniu z ministrem finansów określił, w drodze rozporządzenia, sposób składania zabezpieczenia w papierach wartościowych. Ważne jest bezpieczeństwo papierów wartościowych i sprawność
postępowania egzekucyjnego (art.807 ust.2 kpc).
Rozporządzenie ministra sprawiedliwości, która właśnie ukazało się w Dzinniku Ustaw zakłada, że zabezpieczenia w papierach wartościowych mających formę dokumentu dokonuje się przez ich
złożenie do komornika. Z czynności tej komornik sporządza protokół, który oprócz danych wskazanych w art. 809 kpc powinien zawierać dane identyfikujące papiery wartościowe.
Papiery wartościowe, komornik składa niezwłocznie w banku, załączając odpis protokołu z czynności ich przyjęcia. Jednocześnie zawiadamia emitenta papieru wartościowego, wystawcę papieru wartościowego, remitenta oraz trasata o przyjęciu zabezpieczenia i miejscu złożenia papierów wartościowych.
Zabezpieczenie w papierach wartościowych zapisanych na rachunku tych papierów następuje przez ustanowienie blokady dającego zabezpieczenie, na podstawie złożonej przez dającego zabezpieczenie dyspozycji. Dający zabezpieczenie jest obowiązany przedłożyć komornikowi wystawione przez podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych zaświadczenie o ustanowieniu blokady. Wskazać nalezy przy tym rodzaj, kod i liczbę zablokowanych papierów wartościowych oraz cel ustanowienia blokady.
Zniesienie blokady następuje po uprawomocnieniu się postanowienia sądu na podstawie dyspozycji złożonej przez dającego zabezpieczenie. Do dyspozycji tej dołącza się odpis postanowienia, ze stwierdzeniem jego prawomocności.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Podstawa: Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 31 maja 2012 r. w sprawie sposobu zabezpieczenia w papierach wartościowych w postępowaniu egzekucyjnym, Dz. U. z 2012, poz. 640
Nowe zadania dla komorników
Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie zabezpieczenia w papierach wartościowych. Zabezpieczenie takie składa się u komornika, który sporządza protokół.