Autorzy projektu argumentują wprowadzenie koniecznych zmian, gdyż chodzi o zachowanie spójności systemu prawnego.
Dostosowanie przedmiotowych przepisów jest niezbędne w celu zapobieżenia powstawaniu luk prawnych lub sprzeczności.
W  przedłożonym  projekcie  zakłada  się  zmiany dostosowujące  brzmienie  regulacji  zawartych  w  rozporządzeniu  do nowego stanu  prawnego w związku z wejście w życie 1 października 2017 r.ustawy  z   13  maja  2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.
Przewiduje się wejście w życie z dniem 1 października 2017 r., tj. z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.
Rozporządzanie zawiera tylko dwa paragrafy. W pierwszym mów się o powiadomieniu  realizowane  w  trybie  art.  11  ust.  1  pkt  2  zdanie  drugie  o  faktycznym  adresie pobytu, pod  którym  osadzony będzie  przebywał  po  opuszczeniu  jednostki penitencjarnej,
Przesyła się je do właściwej jednostki organizacyjnej Policji, właściwej ze względu  na miejsce  tego  pobytu, przesyłką  poleconą  bez  potwierdzenia  odbioru, bezzwłocznie  po  zgłoszeniu  przez  osadzonego  ujętego  w  Rejestrze  Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
W drugim paragrafie mowa jest o terminie wejscia w życie rozporządzenia.
.