W Polsce powstanie pierwszy w Europie Zespół ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Małoletnich w telewizji i Internecie. Nowa organizacja ma wypracować skuteczne metody zapewniające bezpieczeństwo dzieciom np. podczas korzystania z Sieci. W skład zespołu wejdzie 70 różnych instytucji, m.in przedstawiciele stacji telewizyjnych, portali internetowych i operatorów telefonii komórkowej. Inicjatorem projektu jest Kancelaria Premiera.
Rząd rozpoczął pracę nad skuteczną ochroną małoletnich w środkach masowego przekazu. Pierwszą decyzją było powołanie przez Elżbietę Radziszewską, pełnomocnika rządu ds. równego traktowania, zespołu składającego się przedstawicieli telewizyjnych nadawców oraz operatorów telekomunikacyjnych. Minister zapewnia, że: "Bezpieczeństwo małoletniego będzie w Polsce dużo większe".
Pomoc przy pracy nad przepisami zapowiedziało również Ministerstwo Sprawiedliwości. Zespół we współpracy z ministerstwem sprawiedliwości podjął prace mające na celu ratyfikacje konwencji Rady Europy dotyczących zabezpieczenia dzieci przed wszystkimi niebezpiecznymi treściami w internecie, telewizji i telefonach komórkowych. - Zamykamy drogę pedofilom, nie tylko do namawiania, ale też do rozpowszechniania poniżania kogoś uderzania w jego godność – podkreśliła Elżbieta Radziszewska. Przepisy, które mają wejść w życie stwarzają możliwość dokonywania prowokacji przez policjantów, a także pozwolić na skonfiskowanie komputera, nawet jeśli nie należy do przestępcy.
Zespół ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Małoletnich w Elektronicznych Środkach Masowego Przekazu jest pierwszą tego typu inicjatywą w Europie. W skład zespołu wejdzie 70 przedstawicieli różnych instytucji, m.in stacji telewizyjnych, portali internetowych, i operatorów telefonii komórkowej. Pierwszym efektem prac nowej organizacji są uchwalone przez sejm zmiany w kodeksie karnym, zwiększające bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Ponadto w ramach projektu będą organizowane kampanie edukacyjne. Przygotowany zostanie także "Kodeks Dobrych Praktyk". Będzie to kompleksowy pakiet przepisów zobowiązujący nadawców sygnału elektronicznego do przestrzegania zasad etycznych we własnych mediach.
(Źródło: KPRM/KW)
Nowe przepisy o bezpieczeństwie w sieci
Rząd podjął prace mające na celu zabezpieczenia dzieci przed niebezpiecznymi treściami w internecie, TV i telefonach komórkowych. Przepisy, które mają wejść w życie stwarzają możliwość dokonywania prowokacji przez policjantów, a także konfiskatę komputera.