Od 5 października 2011 r. działa w Polsce Notarialny Rejestr Testamentów (NORT). Głównym celem utworzenia NORT było umożliwienie zainteresowanym osobom bądź instytucjom ustalenia, czy zmarła osoba pozostawiła po sobie testament. W dalszych planach twórców polskiego rejestru testamentów jest jego włączenie do sieci podobnych rejestrów testamentów działających już w Europie.
Z rejestru z całą pewnością będą korzystać spadkobiercy chcący zweryfikować, czy ich poprzednik prawny pozostawił testament. Również sądy i organy administracji będą zwracać się do NORT w celu weryfikacji danych i oświadczeń składanych przez strony w postępowaniach sądowych i administracyjnych.
Z zasobów rejestru niewątpliwie będą korzystać również wierzyciele spadkodawców. Dużym utrudnieniem dla wierzycieli dochodzących zaspokojenia roszczeń powstałych w związku z zawartymi ze spadkodawcami czynnościami prawnymi jest ustalenie następstwa prawnego po zmarłym dłużniku. W takich sytuacjach spadkobiercy unikają bowiem inicjowania postępowań w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku.
Zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego sąd na wniosek osoby mającej w tym interes prawny stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Orzecznictwo ujmuje szeroko krąg podmiotów mających interes prawny w doprowadzeniu do stwierdzenia nabycia spadku, wśród których wskazuje się między innymi wierzycieli spadkodawcy.
Cały ciężar wszczęcia tego postępowania oraz ustalenia i wskazania we wniosku kręgu spadkobierców spoczywa w takich sytuacjach właśnie na wierzycielach. W ich zaś interesie jest jak najszybsze zakończenie postępowania sądowego bądź wszczętej egzekucji, które zazwyczaj podlegają zawieszeniu do czasu wyjaśnienia kwestii następstwa prawnego.
Wierzyciele dotychczas nie mieli dostępu do informacji o pozostawionym przez zmarłego testamencie. Wiedzę taką uzyskiwali dopiero po wszczęciu postępowania, kiedy to fakt sporządzenia testamentu był ujawniany przed sądem.
Obecnie, na skutek uruchomienia NORT, wierzyciele już na etapie przedsądowym będą mogli sprawdzić, czy zmarły dłużnik pozostawił testament. Więcej>>>
Notarialny Rejestr Testamentów – przydatny również dla wierzycieli
Uruchomiony przez Krajową Radę Notarialną Notarialny Rejestr Testamentów umożliwi szybsze odnalezienie testamentu i ustalenie kręgu następców prawnych spadkodawcy. Z zasobów rejestru niewątpliwie będą korzystać również wierzyciele spadkodawców, którzy już na etapie przedsądowym będą mogli sprawdzić, czy zmarły dłużnik pozostawił testament - pisze Leszek Zatyka, z Zespołu Reprywatyzacji kancelarii Wardyński i Wspólnicy