Od 1 października 2014 r. zgłoszenia kandydatury na wolne stanowisko sędziowskie w sądach powszechnych oraz innych czynności w toku postępowania w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim kandydat dokonuje za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego to postępowanie. Nowa procedura umożliwiła zgłaszanie się kandydatów tylko na jedno stanowisko.

Według prof. Roman Hausera sprawdził się system e-nominacji sędziów, wprowadzony w zeszłym roku. Dzięki temu mianowanie skróciło się o 40 dni.
Aż 8 tys. 93 zgłoszenia kandydatów na wolne stanowisko sędziego KRS rozpoznała w ubiegłym roku. Wzrosła liczba osób ubiegających się o stanowisko sędziowskie z innych zawodów niż referendarz o 11 proc. Najwięcej, bo 33 procent stanowili asystenci sędziów, 19 proc. - to referendarze sądowi, 3 proc. - radcowie prawni, adwokaci - 2,7 proc., tyle samo prokuratorzy.
Rada zgłosiła 442 osoby prezydentowi ( tj. o  75 osób więcej niż w 2013 r.).
W zeszłym roku zespoły KRS odbyła ponad 400 posiedzeń z kandydatami na sędziego.
Uchwały o przedstawieniu kandydatów podlegają kontroli SN - 79 uchwał zaskarżono, tylko trzy uchylono.
Istotna kompetencją jest opiniowanie aktów prawnych, w 2014 r. zaopiniowała 180 aktów i stanowisk. Ale Rada nie ma często możliwości wypowiedzenia się, gdyż zostawia się jej 14 dni na rozpatrzenie, a zbiera się raz w miesiącu. KRS nie może częściej się wypowiadać, gdyż członkami są orzekający sędziowie.
W ubiegłym roku 152 sprawy wpłynęły do sądów dyscyplinarnych, a KRS ma kompetencje do weryfikacji orzeczenia sądów dyscyplinarnych. KRS wystąpiła do SN w stosunku do ośmiu uchwał. Tylko raz Rad wystąpiła o zmianę na korzyść obwinionego.
Do KRS wpłynęło 1216 skarg i wszystkie spotkały się z odpowiedzią. Jeden raz Rada przeprowadziła wizytację w sądzie, a zarzuty nie znalazły potwierdzenia.
Przewodniczący KRS pozytywnie ocenił nagrywanie rozpraw, "choć sędziowie nie są tą formą zachwyceni. Ale to jest korzystne działanie dla środowiska".
 

  Rok wydania: 2013
  Aneta Łazarska
 
Sędziowskie kierownictwo postępowaniem cywilnym przed sądem pierwszej instancji