Naczelna Rada Adwokacja wydała krytyczną opinię do tego projektu w zakresie dotyczącym zmiany ustawy o biegłych rewidentach (art. 39 projektu). Sprzeciwiła się wprowadzeniu zmian proponowanych w opisanym zakresie oraz postulowała o odstąpienie od prac legislacyjnych w tej części opiniowanego projektu. I w tej sprawie zawiadomiono ABW.
Legalny lobbing
Jak wyjaśnia prezes Rosati opiniowanie projektów ustaw to zadanie statutowe Adwokatury.
- Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem informacje podane przez media, zwłaszcza przypisaną ministrowi cyfryzacji (Januszowi Cieszyńskiemu) w materiale dziennikarskim, wypowiedź: „Skala nacisku na rząd w sprawie tego projektu jest tak ogromna, i w naszej ocenie niedopuszczalna, że zawiadomiliśmy o tym ABW. Uważamy, że służby powinny dokładnie sprawdzić, kto i dlaczego tak bardzo lobuje w tej sprawie i wywiera nielegalny wpływ na proces legislacyjny“ – stwierdza prezes Rosati.
Czytaj: Prezes NRA apeluje, by sądy informowały o opóźnieniach w e-rozprawach
Niezrozumienie czym są konsultacje
Tak sformułowana wypowiedź z jednej strony przypisuje Naczelnej Radzie Adwokackiej działanie wbrew prawu, co jest oczywiście stwierdzeniem nieprawdziwym, a z drugiej strony, jeżeli rzeczywiście udział w procesie legislacyjnym został zakwalifikowany przez rząd, jako nielegalny wpływ na proces legislacyjny, to świadczy to o niezrozumieniu roli jaką odgrywają konsultacje publiczne projektów legislacyjnych w demokratycznym państwie prawnym – wskazuje prezes NRA.
Wszak konsultacje publiczne są niezwykle ważnym elementem procesu decyzyjnego w demokratycznym państwie. Umożliwiają społeczeństwu, a także podmiotom niezależnym od władz publicznych lub politycznych wyrażanie opinii, potrzeb i oczekiwań na temat planowanych lub realizowanych działań publicznych. Konsultacje publiczne służą także budowaniu zaufania i dialogu między obywatelami a władzą. Poprzez takie konsultacje, władze mogą lepiej poznać potrzeby i problemy, a także uzyskać informacje zwrotne na temat akceptacji swoich działań.
Czytaj w LEX: Tworzenie i konsultowanie rządowych projektów ustaw >>
Czytaj w LEX: Gminne konsultacje społeczne - analiza konstytucyjnoprawna >>
Cena promocyjna: 209.3 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 299 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.