Konferencja odbywała się pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (International Fiscal Association - IFA), organizacji zajmującej się analizą rozwoju prawa międzynarodowego i porównawczego w zakresie finansów publicznych, w szczególności prawa podatkowego. Jej organizatorem był Polski Oddział IFA we współpracy z innymi oddziałami w regionie. Adwokat Dariusz Wasylkowski, wspólnik z kancelarii Wardyński i Wspólnicy jest prezesem zarządu IFA w Polsce. Akcentując potrzebę i dorobek konferencji, powiedział m.in.:
- Suwerenność podatkowa jest jednym z obszarów zazdrośnie strzeżonych przez część państw członkowskich. Przykładem może być Irlandia, która gotowa była zablokować traktat lizboński, żeby chronić swój system podatkowy. Na drugim biegunie znajduje się sojusz francusko-niemiecki bardzo mocno wspierający koncepcję stworzenia wspólnej podstawy opodatkowania. Taka skrajna polaryzacja wskazuje na możliwość podjęcia próby przyspieszenia harmonizacji w najbliższych latach. Pozostawienie w traktacie lizbońskim prawa weta w sprawach podatkowych może być zwalczane większym, obok oczywiście nacisku politycznego, wykorzystaniem instrumentów w sferze regulowania pomocy publicznej oraz jeszcze większą aktywnością ETS.
Polityce podatkowej, pozytywnym i negatywnym aspektom konkurencji podatkowej oraz środkom zapobiegania temu zjawisku poświęcona była odrębna sesja. W jej trakcie mówiono o kodeksie postępowania w zakresie opodatkowania biznesu, zasadach udzielania pomocy publicznej przez państwa członkowskie czy wreszcie o orzecznictwie ETS dotyczącym stosowania podstawowych swobód wspólnotowych na gruncie opodatkowania.
Do niektórych z tych kwestii odniósł się mec. Wasylkowski, mówiąc:
- Korzystne opodatkowanie dochodów w regionie przyciąga kapitał i tworzy dobre warunki do wzrostu poziomu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Sprzyjają temu przede wszystkim niższe stawki podatkowe dla firm, liberalne rozwiązania w zakresie cienkiej kapitalizacji oraz korzystna interpretacja umów o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu. Nadal stosowane są szczególne rozwiązania ograniczające opodatkowanie, np. zwolnienia w specjalnych strefach ekonomicznych w Polsce czy tzw. „interest box regime” na Węgrzech. W długim okresie polityka ta najprawdopodobniej ulegnie zmianie pod wpływem presji innych państw członkowskich. Niekontrolowana konkurencja podatkowa grozi negatywnymi skutkami dla budżetów wszystkich członków Unii, przy czym nie da się ich zrównoważyć innymi wpływami.
Niekontrolowana konkurencja podatkowa groźna dla budżetów państw UE
Różnorodność systemów podatkowych oraz zbyt agresywna konkurencja są przeszkodą w funkcjonowaniu wspólnego europejskiego rynku przekonuje Dariusz Wasylkowski z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, podsumowując obrady pierwszej środkowoeuropejskiej konferencji podatkowej.