Podstawą do korzystania z fotoradarów, w zakresie działań policji, są przepisy ustawy o Policji oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jednakże na polskich drogach można spotkać nie tylko fotoradary postawione i obsługiwane na zlecenie tej służby. Kierowcy mogą zetknąć się także z gminnymi fotoradarami. Ani ustawa Prawo o ruchu drogowym, ani Ustawa o strażach gminnych nie upoważnia tej służby w żadnym razie do „wykonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego w odniesieniu do kierujących pojazdami” za pomocą fotoradarów.
Stąd też uzasadnione jest pytanie co do legalności wręczania mandatów kierowcom, których pojazdy zostały zarejestrowane przez taki fotoradar. Prawdą jest, że, uprawnienie takie wynika z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 2002 roku, co jednak nie pozwala na stwierdzenie, że istnienie takich fotoradarów jest w pełni legalne.
Niekonstytucyjne mandaty z gminnych fotoradarów
Ani ustawa Prawo o ruchu drogowym, ani ustawa o strażach gminnych nie upoważnia tej służby w żadnym razie do wykonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego w odniesieniu do kierujących pojazdami za pomocą fotoradarów. Stąd też uzasadnione jest pytanie co do legalności wręczania mandatów kierowcom, których pojazdy zostały zarejestrowane przez taki fotoradar - twierdzi Eleonora Tubis, adwokat z kancelarii Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór.