Minister Sprawiedliwości 15 listopada 2016 roku przedstawił projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych. Projektowane przepisy zostały przygotowane na podstawie art. 20 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 133, z późn. zm.). W myśl tego przepisu Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa, w drodze rozporządzeń tworzy i znosi sądy oraz ustala ich siedziby i obszary właściwości.
Projekt rozporządzenia
Projektowane rozporządzenie zmienić ma niektóre zapisy obowiązującego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 października 2014 r. w sprawie ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych (Dz. U. poz. 1407, z późń. zm.). Projekt zakłada w szczególności nowelizację § 3 rozporządzenia poprzez ustalenie odmiennie niż dotychczas obszarów właściwości 6 sądów: Sądu Rejonowego w Wejherowie, Sądu Rejonowego w Płocku, Sądu Rejonowego w Sochaczewie, Sądu Rejonowego w Kozienicach, Sądu Rejonowego w Zwoleniu i Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie.
Zmiany właściwości SR w Płocku i SR w Sochaczewie
Na podstawie znowelizowanego projektu rozporządzenia, przeniesiono gminę Iłów z obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Płocku do właściwości Sądu Rejonowego w Sochaczewie. Powyższe oznacza, iż z dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia Sąd Rejonowy w Płocku będzie obejmował swą właściwością miasto Płock oraz gminy: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Mała Wieś, Radzanowo, Słupno, Stara Biała, Staroźreby i Wyszogród. Natomiast do właściwości Sądu Rejonowego w Sochaczewie należeć mają miasto Sochaczew oraz gminy: Brochów, Iłów, Młodzieszyn, Nowa Sucha, Rybno, Sochaczew i Teresin.
Jak wynika z uzasadnienia projektowanego aktu prawnego, planowana zmiana podyktowana jest utrudnioną komunikacją Iłowa i Płocka oraz dogodniejszą komunikacją Iłowa i Sochaczewa. Jednocześnie zmiana właściwości ma nie wpłynąć znacząco na zwiększenie się wpływu spraw do Sądu Rejonowego w Sochaczewie. Sąd Rejonowy w Sochaczewie jest także przygotowany do rozpoznania większej ilość spraw sądowych, co wynika z ilości przydzielonych tam etatów sędziowskich (12). Opisana zmiana właściwości sądów została pozytywnie zaopiniowana m.in. przez Prezesa Sądu Okręgowego w Płocku, prezesów sądów rejonowych w Płocku i Sochaczewie.
Zmiany obszarów właściwości w SR w Kozienicach i w SR w Zwoleniu
W myśl zapisów projektu, miasto i gmina Pionki ma zostać przeniesione do właściwości Sądu Rejonowego w Kozienicach. Obecnie sprawy z tego obszaru rozpoznawane są w Sądzie Rejonowym w Zwoleniu. Na podstawie zmian Sąd Rejonowy w Kozienicach ma więc rozpoznawać według właściwości sprawy z miasta Pionki oraz gmin: Garbatka-Letnisko, Głowaczów, Gniewoszów, Grabów nad Pilicą, Kozienice, Magnuszew, Pionki i Sieciechów. Z kolei do właściwości Sądu Rejonowego w Zwoleniu należeć mają gminy: Gózd, Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów i Zwoleń.
Proponowana w projekcie zmiana związana jest ze złożeniem przez Prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu wniosku o dokonanie reorganizacji właściwości w zakresie miasta i gminy Pionki. Z analogicznymi postulatami występowali również władze samorządowe miasta i gminy Pionki oraz gminy Kozienice. Między Pionkami a Zwoleniem jest utrudniona komunikacja, zaś mieszkańcy miasta i gminy Pionki mają dogodny dojazd do Kozienic.
SR w Wejherowie
Według projektowanej noweli, Sąd Rejonowy w Wejherowie będzie obejmował swą właściwością miasta Hel, Puck, Redę, Rumię i Wejherowo oraz gminy: Choczewo, Gniewino, Jastarnię, Kosakowo, Krokowa, Linia, Luzino, Łęczyce, Puck, Szemud, Wejherowo i Władysławowo. Nowelizowany projekt uwzględnia bowiem zmiany wprowadzone przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2016 roku w sprawie ustalania granic niektórych gmin i miast (Dz. U. poz. 1134), który to akt prawny wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. Na mocy rozporządzenia RM odebrano status miasta gminie Jastarnia. Tym samym, w projekcie Ministra Sprawiedliwości faktycznie nie dochodzi do zmiany we właściwości obszaru Sądu Rejonowego w Wejherowie.
SR w Wąbrzeźnie
Na mocy powołanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalania granic niektórych gmin i miast zmieniono także nazwę gminy Wąbrzeźno (woj. kujawsko-pomorskie, powiat wąbrzeski) na nazwę Ryńsk. W konsekwencji, powstała konieczność zmiany zapisu obowiązującego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych odnośnie Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie. Projekt nowelizujący przewiduje więc, iż do właściwości tego sądu należeć mają miasto Wąbrzeźno oraz gminy: Dębowa Łąka, Książki, Płużnica, Radzyń Chełmiński i Ryńsk.
Vacatio legis
Projekt zakłada, że nowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
Źródło: legislacja.rcl.gov.pl, s