Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Ogólnopolskie Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów otrzymały od wiceministra Zbigniewa Wrony odpowiedź na apel, który stwierdził, że argumenty sędziów są zbyt ogólne.

Zmian w kpc nie zaakcepował rząd

Apel o zmiany w kodeksie postępowania cywilnego został wystosowany do resportu w lipcu. Sędziowie pisali, że w skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego musiały nastąpić zmiany, które znacznie skomplikowały procedurę nadawania klauzul - zamiast formy pieczęci na orzeczeniu, muszą one mieć formę odrębnego postanowienia wydawanego na posiedzeniu sądu. Wiceminister Wrona odpowiedział, iż w Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowano projekt nowelizacji przepisów kpc w zakresie dotyczącym m.in. nadawania klauzuli wykonalności tytułom egzekucyjnym pochodzącym od sądu (orzeczeniom oraz ugodom). W projekcie tym proponuje się, aby postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu miało postać odcisku pieczęci lub wydruku obejmującego treść klauzuli, umieszczanego na wypisie tytułu egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 778, 783 § 4 , 787, 787, 788 i 789. Projekt został poddany uzgodnieniom wewnątrzresortowym i uzyskał akceptację członków kierownictwa resortu. Ponieważ został ujęty w przyjętym przez Radę Ministrów Wykazie dokumentów procedowanych bezterminowo, dalsze procedowanie nad nim (zgodnie z decyzją Rady Ministrów), uzależnione jest od uzyskania zgody Prezesa Rady  Ministrów. Zgoda ta nie została jeszcze wyrażona.

Rozporządzenie także nie będzie zmienione

Prezesi trzech stowarzyszeń  zaapelowali  do ministra sprawiedliwości o uchylenie  przepisów rozporządzenia z dnia 23 lutego 2007 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych, które naruszają zasadę hierarchii źródeł prawa (art. 92 ust. 1 Konstytucji) oraz tych, które zostały wydane z przekroczeniem zakresu upoważnienia przewidzianego w art. 41 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych i rozpoczęcia prac nad wprowadzeniem ich do porządku prawnego we właściwym akcie normatywnym."

Czytaj także:  Rację mają sędziowie, ale Sejm kończy kadencję