Projekt ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych ma dostosować polskie prawo do zapisów dyrektywy unijnej, która uwzględnia nowe odkrycia dotyczące odczuwania i wyrażania przez zwierzęta bólu, cierpienia i stresu.
Obecnie obowiązująca w Polsce ustawa (z 21 stycznia 2005 r.) o doświadczeniach na zwierzętach nie uwzględnia wszystkich regulacji unijnych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi proponują więc przyjęcie nowej ustawy, która przeniesie przepisy dyrektywy na polski grunt.
Autorzy projektu kładą duży nacisk na wdrażanie metod alternatywnych, które pozwolą uniknąć wykorzystywania zwierząt do doświadczeń, albo znacznie je ograniczać.
Wprowadzają m.in. regulację, która nie dopuszcza do wykonania procedury wykonanej już wcześniej w innych państwach Unii Europejskiej, jeśli jej wyniki są znane i dostępne.
Proponują również, by zwierzę, po wykorzystaniu w laboratorium, przywracać do siedliska przyrodniczego właściwego dla jego gatunku - lub znajdować mu nowego opiekuna, o ile pozwala na to stan zwierzęcia i nie istnieje zagrożenie dla zdrowia publicznego, zdrowia innych zwierząt lub środowiska.

Projekt zakłada też monitorowanie stanu zwierząt laboratoryjnych. W tym celu zobowiązuje hodowców, dostawców i użytkowników do zapewnienia zwierzętom właściwej opieki weterynaryjnej. Przewidziano też wyznaczenie osób do zadań opiniodawczo-doradczych. Projekt reguluje też kwestie kwalifikacji opiekunów zwierząt i personelu, który planuje poszczególne procedury i odpowiada za ich wykonanie.