Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Marek Bucior odpowiadał w Sejmie, że do roku 2008, do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2007 r. w polskim systemie emerytalnym wiek emerytalny mężczyzn, wynosił 65 lat. Trybunał Konstytucyjny w 2007 r. wydał orzeczenie dotyczące tylko i wyłącznie mężczyzn urodzonych przed rokiem 1949, i to bardzo wyraźnie podkreślił w wyroku i w uzasadnieniu. W uzasadnieniu do wyroku Trybunał Konstytucyjny podkreślił , że o ile w przypadku kobiet 55-letnich z odpowiednio długim stażem, 30-letnim, istnieje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, to mężczyźni takiego przywileju nie posiadają. Ale to dotyczy starego systemu emerytalnego i osób urodzonych przed rokiem 1949. W ustawie o emeryturach i rentach z FUS jest również mowa o grupie osób urodzonych po 1948 r., a przed rokiem 1969, i tym osobom, na mocy art. 46 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, umożliwiono nabywanie uprawnień do wcześniejszej emerytury do końca 2008 r.
W opinii ministra to zróżnicowanie w prawach kobiet i mężczyzn jest konsekwencją różnicy w wieku emerytalnym wynoszącej 5 lat - w przypadku kobiet jest to 60 lat, a w przypadku mężczyzn - 65 lat. Ma to odzwierciedlenie w ustawie o emeryturach i rentach z FUS w przypadku mężczyzn urodzonych przed 1949 r. Ale przepis mówi, że do końca 2008 r. należy wypełnić te przesłanki, a zarazem konstrukcja mówiąca o różnym wieku emerytalnym mężczyzn i kobiet powoduje, że mężczyźni w sposób naturalny nie mogli nabyć uprawnienia do wcześniejszej emerytury, oczywiście ci urodzeni po 1948 r.
Trybunał Konstytucyjny, uznał, że wyrok ma się odnosić tylko i wyłącznie do osób urodzonych przed rokiem 1949. Trybunał w uzasadnieniu do wyroku nie zawarł żadnej sugestii, że wątpliwości może budzić to, że art. 29, który umożliwia nabywanie uprawnień emerytalnych we wcześniejszym wieku, nie ma zastosowania do mężczyzn urodzonych po 1948 r. Przeciwnie, trybunał uznał, że reformując system emerytalny, ustawodawca dąży m.in. do stopniowej likwidacji uprawnień do wcześniejszych emerytur i że jest to właściwe działanie. Trybunał Konstytucyjny sankcjonuje to działanie, uznaje za właściwe, za zgodne z konstytucją – podkreślił minister Bucior.
Źródło: Sejm RP, wystapienie z 26 lipca 2012 r.
Minister Marek Bucior: dyskryminacja mężczyzn jest konstytucyjna
Posłanka Józefa Hrynkiewicz uważa, że rząd dyskryminuje mężczyzn. I tak np. mężczyźni urodzeni w czwartym kwartale 1953 r. na emeryturę przejdą nawet 12 lat później od kobiet - ich rówieśniczek. Jest to wyjątkowo niesprawiedliwe traktowanie obywateli twierdzi posłanka.