Pierwsza zapowiadana zmiana ma dotyczyć pracy prokuratorów na najniższych stopniach zawodowych. Propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada, że każde polecenie służbowe będzie wydawane im na piśmie i dołączane do akt sprawy. Ma to spowodować, że wszelkie próby wpływania na toczące się śledztwo przez wyższych urzędników prokuratury będą jawne i łatwe do ustalenia - powiedział min. Kwiatkowski w obszernym wywiadzie dla dziennika Polska.
Drugi pomysł ministra sprawiedliwości to uruchomienie e-sądów. Część najprostszych spraw, w których postępowanie dowodowe nie jest skomplikowane będą rozstrzygane przez internet. Strony sporu będą drogą elektroniczną przesyłać do sądu swoje wnioski, a sąd poinformuje ich - również drogą elektroniczną o swojej decyzji.
Ta rewolucyjna zmiana pozwoli na znaczne skrócenie postępowań sądowych na przykład w sprawach o egzekucję zaległości finansowych.Wcześniej w wypowiedzi dla PAP nowy minister podkreślił, że jego priorytety to wprowadzenie w życie rozdziału ministerstwa sprawiedliwości od prokuratury, reforma sądownictwa, pomoc dla pokrzywdzonych przestępstwem i wdrażanie systemu dozoru elektronicznego. Jeśli chodzi o zmiany w sądownictwie, to "celem przygotowywanych przez nas zmian jest przede wszystkim zagwarantowanie równego dostępu do służby sędziowskiej wszystkim odpowiednio wykwalifikowanym prawnikom tak, aby jak najlepsi trafiali do tego zawodu” - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
(Źródło: PL/KW)
(Źródło: PL/KW)