Znaczenie banków spółdzielczych dla społeczności lokalnych jest nie do przecenienia. Uważamy, że jest szansa na zwiększenie udziału banków spółdzielczych w sektorze bankowym z obecnych ok. 5-6% do ok. 10%, i kolejne zarówno regulacje europejskie, jak i w ślad za nimi regulacje polskie raczej chciałbym traktować jako szanse na rozwój banków spółdzielczych - odpowiadał Mirosław Sekuł w Sejmie na pytanie posłów w sprawie tych parabanków.

Akty prawne Unii
Obecnie odbywają się trójstronne negocjacje pomiędzy Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską i Radą Unii Europejskiej. Celem jest wypracowanie ostatecznych wersji dwóch aktów prawnych: dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych. Akty te oczywiście były opiniowane przez instytucje kredytowe oraz nadzoru ostrożnościowego.
Fundusz udziałowy, banku spółdzielczego według tych propozycji nie będzie zaliczany do tzw. CET I, ponieważ polskie prawo nie przewiduje obecnie możliwości odmowy wykupu lub ograniczenia wielkości wykupu wyemitowanych przez bank spółdzielczy udziałów.

- Chcę jednak podkreślić, że projekt rozporządzenia przewiduje okres przejściowy, w którym fundusz podstawowy będzie zaliczany do tzw. CET I, ale jego wartość z punktu widzenia adekwatności kapitałowej będzie pomniejszana co roku o 10%, aż do 31 grudnia 2021 r. - 2021 r., na to zwracam uwagę - kiedy zostanie wyłączony w całości - wyjaśnia min. Sekuła.

Wysoka płynność aktywów
Czy w przyszłości banki będą zobligowane do ciągłego posiadania wysokiej jakości płynnych aktywów ?. Projekt rozporządzenia przewiduje wprowadzenie normy płynności krótkoterminowej, czyli LCR, która będzie obligować instytucje kredytowe do ciągłego posiadania wysokiej jakości płynnych aktywów w ilości wystarczającej do pokrycia odpływów gotówkowych w ciągu kolejnych 30 dni kalendarzowych. W przyszłości banki będą zobligowane do spełnienia normy LCR, z wyjątkiem sytuacji kryzysowych, kiedy to będą mogły sprzedać płynne aktywa i uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć na pokrycie zobowiązań. Sytuacje kryzysowe oraz te płynne aktywa zostaną zdefiniowane w akcie delegowanym Komisji Europejskiej, która określi ostateczną wersję tego współczynnika, tego wskaźnika LCR w 2015 r.
- Intencją ministra finansów jest właśnie ułatwienie rozwoju bankom spółdzielczym, żeby z tego niskiego poziomu 5-6% aktywów w sektorze bankowym zwiększyć tę ilość do około 10% w najbliższych latach - twierdzi min. Sekuła.

Źródło:Sejm RP