Wnioski nie są pocieszające dla młodych ludzi z większości największych miast.
- Okazuje się, że wartości te mogą być nawet o 30 proc. niższe od przeciętnych cen ofertowych mieszkań na rynku pierwotnym - mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
Okazuje się, że największe trudności ze znalezieniem mieszkania spełniającego kryteria MDM-u, będą miały osoby chcące kupić mieszkanie w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Różnica między limitem MDM, a ofertową ceną mieszkania na rynku pierwotnym wynosi odpowiednio: 29,79 proc., 29,74 proc. oraz 26,03 proc..
Jednak nie tylko we wspomnianych trzech miastach będzie widoczna duża rozbieżność, między ceną ofertową a limitami MDM. Także w innych miastach jest ona wyraźnie widoczna, jak na przykład w Białymstoku, Lublinie czy Toruniu. Nieco lepiej, ale wciąż kiepsko wygląda sytuacja w Poznaniu, Szczecinie i Kielcach.
- Najlepiej natomiast prezentują się: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra i Łódź. W tych miastach limity MDM-u są wyraźnie wyższe od przeciętnych cen zakupu nowych nieruchomości. Wydaje się jednak, że najbardziej skorzystają mieszkańcy Łodzi, gdyż w pozostałych miastach występuje dość ograniczona podaż mieszkań spełniających narzucone przez MDM kryteria - podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
Mieszkanie dla Młodych najkorzystniejsze w Łodzi
Ogłoszone wartości przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. budynków mieszkalnych przez piętnaście urzędów wojewódzkich, pozwalają na wyznaczenie limitów cenowych programu Mieszkanie dla Młodych, jakie będą obowiązywały w I kwartale 2014 roku.