Wynika z tego, do czego Ministerstwo się przyznaje, że nie dysponuje oficjalnymi danymi na temat skali zjawiska, jakim jest funkcjonowanie kantorów internetowych w Polsce. Jednocześnie MF podkreśliło, że są znane mu przypadki oszustw, które byłyby związane z wymianą walut za pośrednictwem Internetu (platform lub serwisów internetowych).
Kantory internetowe, ze względu na specyfikę swojej działalność podlegają regulacji następujących ustaw: ustawie z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1422 z późn. zm.), ustawie z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 455 z późn. zm.), ustawie z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 1225 z późn. zm.) oraz ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Ministerstwo jest świadome, że mogą to być niewystarczające ramy prawne.
Ministerstwo Finansów kontynuuje zatem analizę sektora usług wymiany walut i na bieżąco monitoruje działalność tzw. kantorów internetowych. Analiza ta dotyczy w szczególności ryzyk, jakie mogą powstawać w związku z wykonywaniem tej działalności, i uwzględnia ewolucję tego sektora, a także jego otoczenie prawne - w tym ewolucję regulacji unijnych mogących mieć odniesienie do tego rodzaju działalności (w szczególności chodzi tu o wniosek Komisji Europejskiej z dnia 24 lipca 2013 r. dotyczący nowej dyrektywy w sprawie usług płatniczych - COM/20 1 3/0547). Stałe konsultacje prowadzone są także z innymi zainteresowanymi instytucjami - Narodowym Bankiem Polskim, Komisją Nadzoru Finansowego.
Źródło: www.sejm.gov.pl