Zgodnie z opinią prawną Urzędu Zamówień Publicznych, zwolnienie to ma charakter przedmiotowy, ponieważ dotyczy wszystkich podmiotów udzielających zamówień w zakresie nabycia, przygotowania, produkcji lub koprodukcji materiałów programowych. Nie jest przy tym wymagane, by zamawiający, który udziela przedmiotowego zamówienia posiadał status nadawcy radiowego, czy telewizyjnego w rozumieniu ustawy o radiofonii i telewizji, tj. podmiotu, który tworzy lub zestawia programy radiowe i telewizyjne i rozpowszechnia je lub przekazuje innym osobom w celu rozpowszechnienia całości i bez zmian.
Omawiane wyłączenie ma swoją podstawę prawną w art. 4 pkt 3 lit. g ustawy - Prawo zamówień publicznych. Na skutek nowelizacji (z dniem 29 stycznia 2010 r.) rozszerzono zawarty w tym przepisie katalog sposobów dystrybucji materiałów programowych o Internet, co jest związane z postępującym rozwojem technologii internetowych i popularyzacją Internetu jako środka publicznego przekazu. Co istotne, omawiane wyłączenie nie daje podstaw do stwierdzenia, iż nowe brzmienie przepisu upoważnia zamawiających do skorzystania z tego wyłączenia także w przypadku nabycia, produkcji lub koprodukcji materiałów o dowolnej treści lub formie, nadających się do zamieszczenia w Internecie niemających jednak charakteru materiałów programowych, tj. przeznaczonych do emisji w radiu lub telewizji przez nadawców radiowych lub telewizyjnych. W opinii UZP podkreśla się, że w szczególności wyłączenie to nie znajdzie zastosowania do udzielania zamówień na przygotowywanie publikacji internetowych przyjmujących formę plików tekstowych, a służących do uaktualniania serwisów informacyjnych, edukacyjnych, publicystycznych czy rozrywkowych, które zamawiający będzie samodzielnie umieszczał w ramach prowadzonego przez siebie portalu internetowego. Wynika to z faktu, że pojęcie „materiał programowy” interpretować należy w sposób, który ogranicza rozumienie tego pojęcia jedynie do programów mających charakter programów radiowych i telewizyjnych, które emitowane są przez podmioty uprawnione do ich rozpowszechniania (nadawców).
Opinia prawna (interpretacja) Urzędu Zamówień Publicznych w sprawie wyłączenia obowiązku stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych do udzielania zamówień w przedmiocie nabywania, przygotowania, produkcji lub koprodukcji materiałów programowych przeznaczonych do emisji w radiu, telewizji lub Internecie (nr LEX 29009).
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line