Ważne dla wszystkich wyjeżdżających za granicę jest informacja PKW, że do 24 września – możemy zgłaszać polskiemu konsulowi zamiaru głosowania korespondencyjnego. A trzy dni przed wyborami można poprosić o wpisanie na zagraniczną listę wyborców.
Nieobecni i chorzy mają szansę
Natomiast niepełnosprawni powinny wiedzieć, że do 25 września mogą składać wnioski o zamiarze głosowania przy użyciu nakładek na karty sporządzonych w alfabecie Braillea. Do 29 września możemy składać wnioski w gminie o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Wyborca niepełnosprawny, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, otrzymuje z urzędu gminy pakiet wyborczy, nie później niż siedem dni przed dniem wyborów. Pakiet zawiera: kopertę zwrotną, kartę do głosowania, kopertę na kartę do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego, nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a – jeżeli wyborca zażądał ich przesłania oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.
Tylko do 4 października wolno składać wniosek o dopisanie do spisu wyborców, w gminie gdzie czasowo przebywamy.Dwa dni przed wyborami, w piątek o godz. 24 partie i komitety muszą zakończyć kampanię wyborczą. Głosowanie niedzielne odbywać się będzie w godz. 7.00-21.00.
Wybieranie senatora
Dzięki głosowaniu na stu senatorów w stu okręgach jest szansa na wybór kandydata niezależnego, nie należącego do żadnej partii, popularnego w danym regionie.
- Są to wybory konkretne, konkretny program i kandydat – mówi prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.
Jeśli jednak jeden kandydat zdobędzie jeden głos więcej niż konkurent – zdobywa mandat. A zatem może uzyskać mandat kandydat, który zdobył np. 20 proc. wszystkich głosów, a w związku z tym 80 proc. wyborców nie będzie miało swojej reprezentacji – zauważają politolodzy.