Resort zwrócił uwagę, że pytania podzielono tematycznie i przekazano właściwym resortom. W środę na stronie opublikowano odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Najwięcej pytań pochodzi z Facebooka i Twittera. Są też głosy przesłane za pośrednictwem formularza na stronie mac.gov.pl.
Ministerstwo zapewnia, że przytaczając pytania internautów w większości przypadków zachowano oryginalne brzmienie pytań, z drobnymi korektami ortograficznymi - tam gdzie było to naprawdę konieczne.
Część pytań dotyczyła ratyfikacji ACTA. "Czy poprzez kraj rozumie się tu Polskę, czy już UE? Czy jak ratyfikujemy ACTA to obejmie nas, gdy ratyfikuje ją UE?" - pytał na Twitterze internauta o nicku "zbraniecki". "Czy jeśli nie ratyfikujemy ACTA, a zrobi to większość państw UE, będziemy zmuszeni unijnymi dyrektywami do zmiany prawa?" - dopytywała internautka podpisująca się jako KatarzynaPawlak (Twitter).
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada, że w przypadku umowy ACTA zdecydowana większość postanowień dotyczy obszarów należących do kompetencji Unii: "państwa członkowskie zachowują kompetencję w odniesieniu do nielicznych postanowień ACTA dotyczących dochodzenia i egzekwowania praw w postępowaniu karnym.
Resort podkreślił, że taki podział kompetencji nie wpływa jednak na zasadę, zgodnie z którą umowa ACTA będzie mogła wejść w życie wyłącznie po jej ratyfikacji przez Unię i wszystkie państwa członkowskie, w zakresie przysługujących im kompetencji".
Część pytań dotyczyła ewentualnego skierowania sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Umowa zostałą tam skierowana właśnie przez komisarza UE ds. handlu.
Dokument jest dostępny na stronie MAC - czytaj>>>.
pap/wk