Elementem zmiany będzie nie tylko ustawa umożliwiająca obywatelom decyzję, czy przekazać 0,5 proc. podatku na wybrany kościół lub związek wyznaniowy, ale także umowy rządu z Kościołem Katolickim i wszystkimi innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi.
Takie ustalenia ogłosili na konferencji prasowej 30 października szef MAC minister Michał Boni i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
- Idziemy drogą konkordatową, stąd prace nad umową między rządem RP a stroną kościelną reprezentowaną przez Episkopat umocowany przez Stolicę Apostolską – podkreślił kard Nycz. – Zapiszemy tam „relację do tego, co przestało i przestanie istnieć” i nowy 0,5-proc odpis, którego wysokość uważamy za rozwiązanie osiągnięte. Umowa jest integralną częścią całego rozwiązania.
Michał Boni podkreślił, że umowy takie jak z Kościołem Katolickim, będą zawierane ze wszystkimi kościołami, których relacje z państwem regulują osobne akty prawne, przygotowane zostanie też generalne porozumienie z wszystkimi innymi kościołami i związkami wyznaniowymi. – Jesteśmy gotowi na taką pracę – powiedział
Do rozstrzygnięcia pozostaje kilka kwestii: ubezpieczeń tych alumnów seminariów duchownych, którzy formalnie nie studiują na wydziałach teologicznych, do dyskusji pozostaje m.in. sposób ustalenia kwoty gwarantowanej kościołom i innym związkom wyznaniowym przez trzy lata okresu przejściowego, po którym działanie ustawy zostanie zanalizowane. Założenia są takie, że w tym czasie kościoły i inne związki wyznaniowe nie powinny otrzymywać z odpisu mniej niż otrzymywały z Funduszu Kościelnego. Wiadomo bowiem, że potrzeba czasu, by system zadziałał – tak jak to było w przypadku 1-proc. odpisu podatkowego na działalność organizacji pożytku publicznego.
- Ustalenie punktu wyjścia jest szczególnie ważne dla małych kościołów i innych związków wyznaniowych. Strona rządowa jest więc gotowa na analizę problemu – podkreślił min. Boni.
Kard. Nycz potwierdził, że wysokość odpisu – 0,5 proc. – jest ustalona. „Taka jest dziś sytuacja finansowa Polski. Od czegoś musimy zacząć” – powiedział.
Jak powiedział kard. Nycz, dla Kościoła Katolickiego jest ważne, by prace nad zmianą zakończyły się wiosną, bo wtedy będzie czas na promocję nowego rozwiązania. Dobre wzory można znaleźć w Hiszpanii, we Włoszech i na Węgrzech. Polegają one na łączeniu pracy ekspertów z docieraniem do ludzi przez sieć parafii.
Zakładamy, że odpis od podatku na rzecz Kościoła albo związku wyznaniowego można by zadeklarować już rozliczając podatek za 2014 r. – powiedział Michał Boni.
Prace nad zastąpieniem Funduszu Kościelnego obywatelskim odpisem trwają od wiosny 2012. Projekt zakłada, że podatnicy decydowaliby o tym korzystając z prawa do przekazania 0,5-proc. podatku należnego na wybrany Kościół lub albo inny związek wyznaniowy. Jednocześnie z Funduszu Kościelnego zaprzestano by finansować składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne duchownych. Wiązałoby się to ze zniesieniem Funduszu Kościelnego, z którego budżet państwa przekazuje pieniądze na te składki.
W toku kilku rund rozmów z partnerami ze strony kościelnej ustalona została wysokość odpisu a także czas trwania okresu przejściowego, w czasie którego państwo gwarantuje kościołom i innym związkom wyznaniowym dotychczasową wysokość wpływów , niezależnie od realnej wysokości odpisów.
Latem odbyły się uzgodnienia międzyresortowe i społeczne konsultacje projektu, w których wziąć udział mógł każdy obywatel. Głos zabrało 63 obywateli, ich opinie można przeczytać na https://mamzdanie.org.pl/web/guest/konsultacje/-/message_boards/message/34283
– „Jest rzeczą naturalną, że w trakcie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektów ustaw pojawiają się różne opinie na temat zaproponowanych rozwiązań. Konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe prowadzone w sposób transparentny i dostępny dla ogółu przyczyniają się do tworzenia lepszych projektów. Taka jest ich funkcja i dlatego jesteśmy wdzięczni za wszelkie uwagi” – podkreślił wtedy Michał Boni. Po tych konsultacjach odbyła się kolejna runda rozmów z partnerami ze strony Kościoła Katolickiego. Jesteśmy także w przededniu spotkania z przedstawicielami innych kościołów i związków wyznaniowych
Celem projektu jest przekazanie w ręce obywateli decyzji, czy i jaki kościół lub inny związek wyznaniowy wspierać. Jak podkreśla Michał Boni, to ważna zmiana, bo łączy się z realnym poczuciem wspólnoty. Przenosi decyzję o finansowaniu z państwa na obywatela.
MAC: odpis podatkowy zamiast Funduszu Kościelnego od 2015 r.
Zastąpienie Funduszu Kościelnego obywatelskim odpisem podatkowym powinno być możliwe od 2015 roku, dlatego prace nad zmianą powinny się skończyć do końca kwietnia 2014 r. - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.