Ustawa wdraża dyrektywę 2009/12/WE w sprawie opłat lotniskowych, która nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek opracowania zharmonizowanego systemu konsultacji, ustalania i nadzoru nad opłatami lotniskowymi na lotniskach obsługujących rocznie powyżej 5 mln pasażerów. Jeśli takiego lotniska w danym kraju UE nie ma, to obowiązek ten będzie dotyczył największego lotniska na jego terytorium.
Nowelizacja wprowadza rozróżnienie na lotniska obsługujące powyżej 5 mln pasażerów rocznie (w Polsce jedno lotnisko w Warszawie) i obsługujące mniej niż 5 mln pasażerów rocznie. W odniesieniu do pierwszej grupy lotnisk utrzymane zostaną dotychczasowe przepisy i będą stosowane zapisy dyrektywy. W przypadku drugiej grupy, nowelizacja znosi część dotychczasowych obowiązków w zakresie procedury zmiany taryfy opłat i wprowadzania nowych opłat lotniskowych.
Sejm uchwalił ustawę 7 grudnia 2012 r. Prezydent podpisał ustawę 8 stycznia br.
Znowelizowane przepisy wchodzą w życie 12 lutego br.
Lotniska pod ściślejszą kontrolą
Od dzisiaj Polska i inne państwa członkowskie UE muszą wprowadzić nadzór nad opłatami lotniskowymi na lotniskach obsługujących rocznie powyżej 5 mln pasażerów lub największych w kraju.