Celem nowelizacji ustawy lobbingowej i regulaminu sejmu, było uproszczenie procedur. A także ograniczenie barier biurokratycznych, ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom. Przepisy dotyczą ekspertów prowadzących w parlamencie działalność lobbingową.
- Cel zbożny i należy go niewątpliwie popierać – mówi poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski. Poseł miał jednak wątpliwości co do tego, czy nie zawodowi lobbyści będą z tych ułatwień zadowoleni. - Wprowadzamy pewne nowe obowiązki, które utrudnią prowadzenie działalności w sejmie. Widzimy też, że poza sejmem dużo łatwiej lobbować, nie będąc zawodowym lobbystą – zauważył poseł Gintowt-Dziewałtowski.
Zaświadczenie lub oświadczenie
Do znowelizowanej ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa wprowadzono m.in. możliwość składania oświadczeń zamiast zaświadczeń o wpisie do rejestru podmiotów wykonujących zawodowo działalność lobbingową. Można będzie złożyć zaświadczenie albo oświadczenie o wpisie do rejestru podmiotów wykonujących zawodowo działalność lobbingową. Ponieważ w znowelizowanej ustawie składanie takich oświadczeń zostało obwarowane rygorem odpowiedzialności karnej, zmiana w tym artykule została uzupełniona o obowiązek zawierania w oświadczeniu klauzuli następującej treści: Jestem świadomy odpowiedzialności karnej.
Natomiast w przypadku gdy podmiot dokonujący zgłoszenia występuje na rzecz osoby prawnej zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym - wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego albo oświadczenie o wpisie do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, dotyczące tej osoby prawnej. Do wniosku, załącza także swoje zdjęcie, oraz upoważnienie do jego reprezentowania, a także oświadczenie wskazujące podmioty, na rzecz których wykonuje tę działalność.
Poruszanie się po sejmie
Osobie wykonującej zawodową działalność lobbingową oraz osobie uprawnionej do reprezentowania firmy przysługuje prawo wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu. W tym celu wydawana jest na wniosek okresowa karta wstępu. Jest ona wydawana na czas określony i upoważnia do korzystania z określonego wejścia oraz poruszania się we wskazanych rejonach budynków. Lobbysta jest obowiązany nosić okresową kartę wstępu w czasie przebywania w budynkach sejmu, przypiętą do ubrania w miejscu umożliwiającym identyfikację.