Problemem jest także - czytamy w liście - obciążenie podstawową stawką podatku VAT, usług realizowanych w ramach projektów dofinansowanych ze środków publicznych, w szczególności Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a także niejednoznaczne interpretowanie przepisów dotyczących placówek systemu oświaty przez jednostki samorządu terytorialnego.
Zdaniem autorów listu obecny stan rzeczy związany jest z wejściem w życie ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
List został podpisany przez następujące organizacje:
- Business Centre Club
- Instytut Spraw Publicznych Modzelewski i Wspólnicy
- Krajowa Izba Gospodarcza
- Polska Izba Firm Szkoleniowych
- Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami
- Polskie Towarzystwo Informatyczne
- Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych
- Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”
- Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie
List otwarty do Prezesa Rady Ministrów (Pobierz Pdf)
List otwarty do premiera ws. VAT od szkoleń
Kilka organizacji biznesowych zwraca się w liście otwartym do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o spowodowanie wydania przez właściwe organy państwowe jednoznacznych interpretacji dotyczących implementacji nowych zasad rozliczania podatku VAT od usług szkoleniowych. Zdaniem autorów, nowe przepisy wprowadzają przede wszystkim istotną nierówność pomiędzy firmami szkoleniowymi, a uczelniami publicznymi i niepublicznymi.