W związku z planami ministra sprawiedliwości, który od kilku miesięcy konsekwentnie podejmuje działania zmierzające do zniesienia możliwie największej liczby sądów rejonowych, grupa posłów PSL złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisu pozwalającego ministrowi na dowolne tworzenie i znoszenie sądów – informują sędziowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.
Autorem jej jest adwokat Wojciech Błaszczyk z Kancelarii Błaszczyk i Partnerzy, a wnioskodawców reprezentować w Trybunale będzie poseł Piotr Zgorzelski.
Głównym zarzutem skarżących jest niezgodność art. 20 ust.1 ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych (obowiązującego od 28 marca 2012 r. ) z zasadą trójpodziału władzy i niezależnością sądów (art. 176 ust. 2, art. 180 ust. 5 w związku z art. 92 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 2 Konstytucji ).
Zaskarżony przepis upoważnia Ministra Sprawiedliwości, a więc organ władzy wykonawczej, do tworzenia lub znoszenia – drogą wydawanych przez siebie rozporządzeń – sądów oraz ustalania ich siedzib. Jest to obszar władzy leżący w kompetencji Sejmu, a nie rządu i jego organu, który sprawuje władze wykonawczą. Można więc go regulowac wyłącznie w drodze ustawy, a nie rozporządzenia.
Rozporządzeniem znosi się miejsce pracy sędziów. A przecież nieusuwalność sędziów z urzędu oznacza pełnienie funkcji zawodowych od momentu powołania do momentu przejścia w stan spoczynku. Stabilność wykonywania funkcji sędziowskich jest istotną gwarancją niezawisłości sędziowskiej oraz związanej z nią bezstronności sądu, gdyż uwalnia sędziów od prostych zależności wobec organu powołującego lub jakiegokolwiek innego organu państwowego. Nieusuwalność i nieprzenaszalność sędziów stanowi ciągły przedmiot zainteresowania orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, który m. in. w wyroku z dnia 12 grudnia 2001r. podkreślił, że celem tych dwóch zasad jest „stworzenie instytucjonalnych mechanizmów zabezpieczających prawidłowe sprawowanie wymiaru sprawiedliwości, a to zaś należy do podstawowych wartości związanych z realizacją interesu publicznego i dobra wspólnego – dowodzą autorzy wniosku.
Warto zaznaczyć, że w Trybunale czeka na rozpatrzenie nieco szerszy wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, która także kwestionuje zgodność z prawem likwidację siedzib sądów przez ministra.
Źródło: SSP 'Iustitia"
Likwidacja sądów tylko w ustawie
Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął kolejny wniosek, tym razem poselski w sprawie sprzecznego z prawem upoważnienia ministra sprawiedliwości do wydawania rozporządzeń likwidujących lub zmieniających siedziby sądów.