Omówione zostanie między innymi pismo przewodniczącego składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego zawierające prośbę o przedstawienie opinii w sprawie wniosku Prokuratora Generalnego o zbadanie zgodności § 20 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 20 grudnia 2012 r. w sprawie nadzoru administracyjnego nad działalnością administracyjną sądów powszechnych. Chodzi o to, czy upoważnia
Ministra Sprawiedliwości do żądania od prezesa sądu apelacyjnego akt spraw sądowych jest zgodne z Konstytucja i ustawą o ochronie danych osobowych.
KRS powinna także zająć stanowisko w sprawie pisma pełnomocnika Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa, w którym organizacja prosi o zbadanie, czy minister sprawiedliwości może upoważniać podsekretarzy stanu działających w imieniu i z jego upoważnienia sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości do reprezentowania szefa resortu Sprawiedliwości w postępowaniach przed sądami administracyjnymi, w których minister jest stroną.
Ponadto Rada zajmie się prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie aktualności ocen sędziów w sytuacji, gdy o kandydacie sporządzonych zostało kilka opinii uzupełniających w stosunku do opinii podstawowej.
KRS wypowie się ws. nadzoru ministra nad sędziami
Trwa trzydniowe posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa zaplanowane do 20 marca. Rada zajmie stanowisko w sprawie nadzoru administracyjnego ministra sprawiedliwosci nad działalnością administracyjną sądów powszechnych oraz w sprawie ocen sędziów.