Odpowiedź MS to pokłosie pisma przewodniczącej OZZKS Aleksandry Szewery-Nalewajek. Wyraziła w nim irytację - jak wskazała - intensyfikacją działań kontrolnych niektórych kuratorów okręgowych. Dodała również, że to efekt pism wysyłanych w ramach prac Departamentu Wykonywania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości. - Zauważalne także jest to, że ta kreatywność i intensywność kontroli wzmogła się po opublikowaniu projektu zmiany ustawy o kuratorach sądowych, który wskazuje, że kuratora okręgowego wybiera Minister Sprawiedliwości, bez zasięgnięcia opinii zgromadzenia ogólnego kuratorów. Od połowy grudnia kuratorzy liniowi w niektórych okręgach są w permanentnej kontroli, a niektórzy kuratorzy okręgowi prześcigają się wręcz w wymyślności tychże kontroli - dodała.

Czytaj: Minister finansów blokuje nowelę ustawy o kuratorach - pieniędzy nie zaplanowano >>

Dane, tabelki, akta - kiedy czas na pracę?

Związkowcy alarmują, że kuratorzy liniowi cały czas przygotowują akta do kontroli, różnego rodzaju dane, wypełniają tabelki. - Brakuje czasu na pracę z podopiecznymi. I równocześnie cały czas docierają do nich informacje o kolejnych kontrolach. Tak się nie da pracować, poziom irytacji wśród kuratorów rośnie. Czują, że cały czas udowadnia się im, że źle pracują, ale i też, że są obciążani coraz to nowymi, bezsensownymi obowiązkami. I w związku z tym coraz więcej osób wspomina o długotrwałych zwolnieniach lekarskich i o odejściu z zawodu - dodaje szefowa OZZKS.

WZORY DOKUMENTÓW DO POBRANIA:

 

Wskazuje również, że co raz popularniejsze wśród kierowników Zespołów Kuratorskiej Służby Sądowej są kontrole podległych kuratorów bez zapowiedzi, bez poinformowania, bez możliwości złożenia przez wyjaśnień. - Tzw. „wjazdy na szafę”. A jeszcze bardziej przerażające jest to, że takie zachowania są akceptowane i stanowią formę zastraszania, poniżania i dyscyplinowania kuratorów - podkreśla.

Czytaj: Kurator może dostać zwrot za przejazdy swoim autem, ale droga do niego będzie wyboista >>

 

 

MS przyznaje, z kontrolami też nie można przesadzać

OZZKS odpowiedział Krzysztof Rybka, zastępca dyrektora  Departamentu Wykonywania Orzeczeń i Probacji. Jak podkreśla,  opisana intensyfikacja działań kontrolnych niektórych kuratorów okręgowych, nie była dotychczas sygnalizowana Ministerstwu przez pozostałe organizacje związkowe reprezentujące kuratorów sądowych.

Czytaj też: Czy kuratorowi sądowemu potrzebna jest mediacja? >

Dodaje równocześnie, że czynności kontrolne nie powinny zaburzać ani utrudniać realizacji ustawowych zadań wykonywanych przez kuratorów sądowych. - Kontrola co do zasady powinna być odpowiednio przygotowana, jak najmniej absorbująca kontrolowanych, a jednocześnie przynosząca wymierne korzyści dzięki zastosowaniu się do sformułowanych zaleceń i uwag - dodał.

Zastrzegł równocześnie, że biorąc pod uwagę to, iż kontrola doraźna może być przeprowadzona w każdym czasie, a podstawą jej mogą być informacje dotyczące możliwych uchybień, trudno zgodzić się z tym, że to forma zastraszenia czy poniżania kuratorów.

Zaznacza też, że celem czynności nadzorczych jest diagnozowanie problemów w funkcjonowaniu kurateli sądowej, a z kolei podstawowym obowiązkiem kuratorów okręgowych jest nadzór nad działalnością kuratorów sądowych - realizowany właśnie poprzez kontrolę i ocenę.

 

Będzie rozporządzenie

Co zresztą ma związek z projektem nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych, w którym znajduje się delegacja dla ministra do wydania rozporządzenia regulującego szczegółowy tryb sprawowania nadzoru nad działalnością kuratorów sądowych oraz dokumentowania czynności nadzorczych. Projekt rozporządzania - jak wskazano trafi do opiniowania.

Dyrektor zapewnia też, że resort sprawiedliwości widzi potrzebę dialogi ze środowiskiem kuratorskim we wspólnym poszukiwaniu jak najlepszych rozwiązań służącym poprawie funkcjonowania kuratorskiej służby sądowej.

A co z samą nowelą? Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś mówi Prawo.pl, że jest optymistą, i liczy, że projekt wkrótce trafi do Sejmu.  - Wydaje mi się, że zaproponowane rozwiązania są bardzo dobre. Mieliśmy kilka ważnych spotkaniach z Krajową Radą Kuratorów. Po podsumowaniu prac związanych z konsultacjami, opiniowaniem, usłyszałem od członków Rady, że pozostajemy w kilku punktach rozbieżni, ale inne rozwiązania chwalą. To podstawa, by być dobrej myśli. Projekt został już skierowany na Stały Komitet Rady Ministrów - dodał. I zapewnił, że poszukiwane są też rozwiązania dotyczące kwestii finansowych, bo tu swoje wątpliwości - przypomnijmy - zgłaszał Minister Finansów.