Jakość życia obywateli oraz wzrost poziomu ich aktywności ulegać będzie poprawie, jeśli zagwarantowane zostaną warunki dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Będzie to możliwe dzięki stworzeniu przyjaznego otoczenia dla rozwoju przedsiębiorczości oraz zapewnieniu efektywnego gospodarowania środkami publicznymi przez sprawne instytucje publiczne.

 

W związku z tym, reformy w ramach KPR przeprowadzone będą w trzech priorytetowych obszarach:

  • Aktywne społeczeństwo - realizacja zapewni odpowiednie warunki dla rozwoju społeczeństwa i obywateli.
  • Innowacyjna gospodarka - wzrost innowacyjności będzie miał istotny wpływ na długofalowy wzrost gospodarczy.
  • Sprawne instytucje - efektywne wykorzystanie środków publicznych (bez dodatkowych obciążeń dla obywateli i przedsiębiorców) umożliwi sprawną realizację polityk prorozwojowych i inwestycji publicznych, przy zapewnieniu właściwego poziomu zabezpieczenia socjalnego.

Podstawową zasadą przygotowywanych reform jest zrównoważony rozwój w zakresie ekonomicznym, społecznym i środowiskowym a także: lepsze stanowienie prawa, wsparcie dla przedsiębiorczości, rozwój innowacyjności i oddziaływanie na sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).

Przy opracowywaniu projektu programu brane były pod uwagę następujące czynniki:

  • procesy globalizacyjne, wzmagające presję konkurencyjną na gospodarkę, przedsiębiorców i obywateli,
  • czynniki demograficzne, w tym głównie starzenie się społeczeństwa i związana z tym konieczność zmiany modelu aktywności zawodowej oraz migracje,
  • wyzwania w zakresie niwelowania negatywnych skutków oddziaływania człowieka na środowisko.

Proces przygotowania KPR uwzględnia udział partnerów społecznych oraz Sejmu i Senatu RP. Uczestnictwo w pracach nad programem szerokiego grona przedstawicieli środowisk naukowych, akademickich, organizacji przedsiębiorców, związków zawodowych i organizacji pozarządowych przyczyni się do wypracowania spójnej, akceptowanej społecznie wizji realizacji w Polsce odnowionej Strategii Lizbońskiej.

Krajowy Program Reform (KPR) jest średniookresowym dokumentem planistycznym Rządu przygotowanym w celu realizacji w Polsce odnowionej Strategii Lizbońskiej. Zawarte w nim reformy strukturalne są niezbędne do zapewnienia podstaw do trwałego rozwoju kraju oraz osiągnięcia jak największych postępów w procesie realizacji celów określonych w odnowionej Strategii Lizbońskiej.

Zachęcamy Państwa do przesyłania do 15 września br. opinii i uwag na temat KPR drogą elektroniczną na adresy: anna.stachera@mg.gov.pl lub

 

Pełny tekst projektu KPR (.pdf)

Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki