TSUE zawiesił wykonywanie przespisów ustawy o Sądzie Najwyższym na wniosek Komisji Europejskiej, która 24 września skierowała do niego skargę przeciwko Polsce. Rzeczniczka KE Mina Andreeva mówiła wówczas, że taka decyzja została podjęta "z uwagi na pogwałcenie zasady niezawisłości sędziowskiej, które zostało wprowadzone przez nową ustawę o Sądzie Najwyższym".
W KRS trwa kolejny wybór sędziów do SN
Krajowa Rada Sądownictwa prowadzi obecnie drugi wybór kandydatów na sędziów SN. Podstawą jest obwieszczenie prezydenta z 28 sieprnia, a chodzi o 11 wakatów w Izbie Cywilnej oraz Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Według rzecznika SN Michała Laskowskiego wśród nich jest m.in. wakat po I prezes SN prof. Małgorzacie Gersdorf, którą prezydent w związku z ukończeniem 65 lat odesłał stan spoczynku.
Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur powiedział portalowi Prawo.pl, że sprawa będzie analizowane przez Radę na posiedzeniu pomiędzy 6 a 9 listopada. - Na razie Rada jeszcze nic nie postanowiła - dodał.
Drugi nabór sędziów do SN jest obecnie na wstępnym etapie. Zgłosiło się 25 kandydatów - najwięcej radców prawnych. Powołano zespoły do ich oceny. Ale - jak jeszcze we wrześniu mówił Mazur - decyzje dotyczące tego kto zostanie rekomendowany prezydentowi miały zapaść najwcześniej w styczniu.
Czytaj: KRS wyłoniła zespoły do oceny kandydatów do SN>>
Rzecznik KRS: postanowienia wiążące
Rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera w rozmowie z Prawo.pl przyznaje, że postanowienie TSUE jest wiążące. Dodaje równocześnie, że to jaka będzie decyzja KRS, czy prace zespołów zostaną wstrzymane, zależy od Rady i jej przewodniczącego. - Nie dostaliśmy jeszcze orzeczenia. Ale - zastrzegam w mojej ocenie - jako organ powinniśmy się chyba do tego zastosować - powiedział.
MS: Trzeba zmienić ustawę
Tymczasem wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiedział, że wykonanie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE wymaga stworzenia podstawy prawnej do tzw. zawieszenia mocy wskazanych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym oraz podstawy prawnej do zmiany statusu sędziów przeniesionych w stan spoczynku.
- Z treści postanowienia i istoty nakazu zawieszenia przepisów krajowych wynika, że TSUE potwierdził skutki prawne, które wywołały sporne przepisy, a więc przejście w stan spoczynku części sędziów SN łącznie z I prezes SN. Wykonanie postanowienia TSUE wymaga więc stworzenia podstawy prawnej do tzw. zawieszenia mocy wskazanych przepisów, oraz podstawy prawnej do zmiany statusu sędziów przeniesionych w stan spoczynku - podkreślił.
Czytaj: Prof. Katner: Rząd musi przyjąć do wiadomości postanowienie Trybunału UE>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.