"Jesteśmy zadowoleni, że z sukcesem i w stosunkowo krótkim czasie udało się zakończyć tak duży i skomplikowany projekt. Tym bardziej, że ostatnia faza rozmów na temat warunków finansowania inwestycji odbywała się w trudnym okresie recesji gospodarczej na świecie. Te warunki jeszcze bardziej podniosły poprzeczkę wymagań związanych z realizacją projektu - mówi Ireneusz Stolarski, Partner w Baker & McKenzie. Jesteśmy także dumni z naszego udziału w projekcie o ekologicznym charakterze. Energetyka odnawialna to coraz szybciej rozwijająca się gałąź gospodarki, która z pożytkiem służy środowisku naturalnemu, czyli nam wszystkim - dodaje Ireneusz Stolarski.
Komu doradzała kancelaria Baker & McKenzie?
Kancelaria Baker McKenzie doradzała koncernowi energetycznemu RWE w związku z finansowaniem budowy pierwszej farmy wiatrowej niemieckiej grupy w Polsce (bazującej na odnawialnych źródłach energii). Rezultatem negocjacji z bankami finansującymi projekt pod nazwą Park Wiatrowy Suwałki było udzielenie polskiej spółce grupy RWE kredytu w wysokości 246 milionów zł. Pozyskane środki umożliwiły realizację inwestycji, która pozwoli na wytwarzanie rocznie przynajmniej 80 milionów kilowatogodzin tzw. zielonej, ekologicznej energii. W efekcie jej działania, w ciągu roku będzie można uniknąć emisji do atmosfery około 80 tysięcy ton dwutlenku węgla przy jednoczesnym zapewnieniu dostawy energii dla 40 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce.
Kancelaria Baker & McKenzie doradzała niemieckiemu potentatowi energetyki odnawialnej od samego początku skomplikowanego procesu pozyskania finansowania dla projektu w Polsce aż do tzw. zamknięcia transakcji czyli udostępnienia środków z puli kredytu. Wstępne rozmowy z bankami na temat warunków finansowania projektu rozpoczęto jeszcze w roku 2008, - w okresie szczytu gospodarczej prosperity. Natomiast ostatnia faza rozmów odbyła się w pierwszej połowie 2009 roku, w czasie ostrej dekoniunktury na światowych rynkach, co dodatkowo podgrzewało atmosferę negocjacji. W projekt, w różnym stopniu, zaangażowane były między innymi, irlandzkie, polskie oraz belgijskie banki, niemiecki inwestor oraz polska spółka projektowa należąca do RWE. Niemieckiemu inwestorowi oraz powiązanej z nim polskiej spółce projektowej pomagali polscy, niemieccy oraz angielscy prawnicy z biur Baker & McKenzie w Warszawie, Frankfurcie i Londynie Doradzając we wszystkich kwestiach towarzyszących pozyskaniu finansowania projektu - od negocjacji dokumentacji kredytowej poprzez ustalenie i negocjacje struktury i dokumentów zabezpieczeń udzielanych na rzecz finansujących banków po kwestie korporacyjne i nieruchomościowe. 26 października 2009 r. Park Wiatrowy Suwałki osiągnął pełną zdolność operacyjną i rozpoczął produkcję energii elektrycznej.