W wystapieniu do ministra sprawiedliwosci kierownictwo samorządu komorniczego pisze, że obecnie obowiązujące przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. odbiegają od obowiązujących w tym zakresie standardów europejskich. - Kolejne zmiany us tawy, dotyczące wybiórczych wyłącznie zagadnień, dokonywane bez uwzględnienia krytycznych opinii ze strony specjalistów i znawców procedury cywilnej, jak również naruszające spójność ustawy, istotnie pogorszyły funkcjonowanie organów egzekucji sądowej i sp rawność postępowania egzekucyjnego - czytamy w dokumencie. Zdaniem jego autorów sytuacja ta jest też przyczyną pogarszania się wizerunku organów egzekucyjnych, co nie sprzyja należytemu wykonywaniu konstytucyjnych obowiązków w zakresie realizacji orzeczeń sądów. - Niejasność i niespójność przepisów generuje również znaczną ilość skarg do sądów egzekucyjnych oraz organów nadzoru, co również nie sprzyja szybkości i skuteczności egzekucji - twierdzą.
W ocenie Krajowej Rady Komorniczej zbędne jest prowadzenie kolejnych prac zmierzających do kolejnej nowelizacji ustawy i dokonywanie zmian niektórych tylko przepisów. - Nie spowoduje to w żaden sposób popraw y funkcjonowania systemu egzekucji w Polsce, a przeciwnie, spowoduje dalszą utratę spójności ustawy i jej zgodności z całym systemem prawnym. Jedynym rozwiązaniem jest przygotowanie projektu nowej ustawy, który uwzględniać będzie dotychczasowe uwagi i zastrzeżenia oraz całościowo regulować system egzekucji sądowej w Polsce - napisano w wystąpieniu.
Zdaniem jego autorów, konieczność kompleksowego uregulowania zasad funkcjonowania sądowych organów egzekucyjnych oraz przede wszystkim zasad finasowania egzekucji sądowej konieczne jest zwłaszcza w obliczu perspektywy uwolnienia zawodu komornika sądowego, przy jednoczesnych planach obniżenia wysokości opłat egzekucyjnych. - W obecnym modelu egzekucji sądowej takie działania spowodują jedynie dalsze pogłębienie się degradacji egzekucji i wpłyną ujemnie na sprawność prowadzonych postępowań egzekucyjnych oraz ich skuteczność , prowadząc w dalszej konsekwencji do zapaści egzekucji sądowej - pisze do ministra Krajowa Rada Komornicza.
Wystapinie Krajowej Rady Komorniczej do MS>>>
Komornicy domagają się nowej ustawy
Krajowa Rada Komornicza oczekuje pilnego opracowania projektu nowej ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, dostosowanej do aktualnej sytuacji gospodarczej oraz uwzględniającej rozwiązania prawne funkcjonujące w Unii Europejskiej.