Komisja Trójstronna obradowała 24 września br. w MPiPS w Warszawie.
Tematem przewodnim czteromiesięcznych prac Komisji były kwestie dotyczące emerytur pomostowych. Partnerzy społeczni skoncentrowali się na uzgodnieniu definicji prac w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze, czynników ryzyka występujących w przypadku tych prac oraz na rodzajach prac spełniających kryteria określone w proponowanych definicjach.
Stronom udało się osiągnąć porozumienie co do treści definicji prac w szczególnych warunkach. W toku rozmów członkowie Komisji wypracowali także i zaakceptowali wykaz czynników ryzyka w szczególnych warunkach pracy. Są to czynniki, które przed osiągnięciem wieku emerytalnego mogą stawiać przed pracownikami wymagania przekraczające ich możliwości i utrudniać pracę na dotychczasowym stanowisku. Wykaz ten rozstał poszerzony o propozycję zgłaszane przez stronę związkową o:
- prace wykonywane w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
- prace w warunkach zimnego mikroklimatu,
- prace związane z dużym obciążeniem statycznym, wykonywane w ekstremalnie wymuszonej pozycji ciała.
Partnerzy społeczni zaakceptowali również zawierający 36 pozycji wykaz rodzajów prac w szczególnych warunkach. Do wykazu tego są ciągle zgłaszane dalsze propozycje strony związkowej.
W trakcie prac zespołów problemowych KT nie udało się natomiast osiągnąć porozumienia co do zgłaszanych przez stronę związkową propozycji poszerzenia listy czynników ryzyka m.in. o wykonywanie pracy poza pomieszczeniami zamkniętymi, w narażeniu na hałas i pracę zmianową nocną. Nie wypracowano także wspólnej definicji prac w szczególnym charakterze oraz wykazu takich prac. W wykazie uwzględnione zostały jednak propozycje strony związkowej, w wyniku czego został on poszerzony o 7 pozycji.
W związku z tym Komisja Trójstronna nie osiągnęła porozumienia w sprawie kształtu ustawy o emeryturach pomostowych.
W obradach Komisji Trójstronnej ds. Społeczno gospodarczych w dniu 24 września br. udział wzięli m.in.: Waldemar Pawlak - wicepremier, minister gospodarki, Michał Boni - minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jolanta Fedak - MPiPS, Tomasz Siemoniak - MSWiA, Mariola Dwornikowska - MZ, Jarosław Pawłowski - MRR, Elżbieta Chojna-Duch - MF, Janusz Śniadek - NSZZ Solidarność, Jan Guz - OPZZ, Tadeusz Chwałka - FZZ, Zbigniew Żurek - BCC, Adam Ambrozik - KPP.
Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki