"Osobami zobowiązanymi" są członkowie zarządu funduszu, osoby mające wpływ na decyzje inwestycyjne dotyczące aktywów zarządzanych przez dany fundusz oraz pracownicy komórek inwestycyjnych odpowiedzialnych za nadzór, audyt wewnętrzny i zarządzanie ryzykiem.
KNF wskazała, że możliwość zatrudnienienia w innym podmiocie "osoby zobowiązanej" powinna być każdorazowo oceniana z punktu widzenia potencjalnego wpływu na możliwość prowadzenia działalności przez TFI w sposób rzetelny i profesjonalny. Na sprawowanie funkcji przez te ososby nie powinny odziaływać faktyczne zależności wynikające z pozostawania w strukturach innych podmiotów. Może to potencjalnie wpływać na niezależność podejmowania decyzji i wykonywanie obowiązków w sytuacji konfliktu interesów.
Szczególnie zaniepokojenie Komisji budzi praktyka rynkowa polegająca na łączeniu przez osoby zobowiązane stanowisk w TFI i w podmiocie, któremu towarzystwo powierzyło zarządzanie portfelem inwestycyjnym (podmiot zarządzający). W efekcie takiej praktyki może dojść do sytuacji w której niemożliwe jest dokonanie przez TFI rzetelnej oceny efektywności i prawidłowości zarządzania portfelem. Tym samym instrument prawny pozwalający towarzystwu na rozwiązanie umowy z podmiotem zarządzającym w sytuacji nieefektywnego zarządzania portfelem staje się wyłącznie teoretyczną zdolnością.
KNF podkreśliło, że towarzystwa są zobowiązane do wykonywania stałego nadzoru nad czynnościami podejmowanymi przez podmiot zarządzający i tak kształtować relacje umowne aby zagwarantować możliwość monitorowania działań podejmowanych w ramach umowy przez ten podmiot.
Co więcej podczas badań przeprowadzonych przez UKNF, Komisja spotkała się z praktyką nabywania przez fundusze inwestycyjne zarządzane przez dane TFI papierów wartościowych oferowanych przez firmę inwestycyjną należącą do tej samej grupy kapitałowej. Zarejestrowane także przypadki działania polegającego na tkz. "domykaniu emisji", czyli wykupywanie przez towarzystwo papierów oferowanych przez firmę inwestycyjną w celu skutecznego uplasowania emisji organizowanej przez tę firmę. Obie te praktyki budzą głębokię wątpliwości Komisji, gdyż mogą one doprowadzić do nieskutecznego i niefektywnego zarządzania ryzykiem w ramach TFI.
Jak podkresla KNF
Źródło: www.knf.gov.pl,