Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek zawieszony w czynnościach służbowych na ponad rok, teraz może orzekać. Jednak po orzeczeniu Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego 18 stycznia br. przywracającej sędziego do orzekania zmieniono mu zakres obowiązków.
Zatwierdzania wyroków innych sądów
- W ramach XV Wydziału SO, z data 20 marca zmieniono mi zakres obowiązków i generalnie odsunięto mnie od spraw karnych – wyjaśnia sędzia Piotr Gąciarek. – Mam się teraz zajmować wyrokami karnymi wydanymi przez sądy zagraniczne i wyrokami wydanymi przez inne sądy – cywilne czy gospodarcze, a konkretnie ściągać należności zasądzone na rzecz Skarbu Państwa. W grę wchodzą także kary porządkowe zasądzone w innych wydziałach. Po dwóch tygodniach zajmowania się takimi sprawami, widzę, że to jest zakres obowiązków fikcyjnych.
Czytaj w LEX: Proceduralna reakcja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na kryzys praworządności w Polsce >
Sędzia Gąciarek dodaje, że praca, która obecnie wykonuje nie jest pracą sędziego. Takie przydzielenie nowych obowiązków nie miało uzasadnienia. Nie pouczono mnie, w jaki sposób mogę zaskarżyć to postanowienie. Wiadomo, że chodzi o szykanę. – Chodzi o odsunięcie mnie od spraw karnych, gdyż do tej pory umarzałem lub zawieszałem postępowania wykonawcze, w których orzekali neo-sędziowie.
Czytaj w LEX: Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego >>>
Wniosłem odwołanie do Krajowej Rady Sądownictwa, a jeśli to nie przyniesie skutku – do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Po raz kolejny - dodaje sędzia.
Czytaj: SN: Sędzia Gąciarek po 420 dniach wraca do orzekania>>
Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl i zyskaj unikalne funkcjonalności >>>
Stanowisko IOZ w sprawie zawieszenia
Sąd Najwyższy przypomniał, że powodem zwieszenia sędziego Gąciarka było napisane przez niego oświadczenia wyjaśniającego odmowę orzekania. - Czy to jest czyn, który naraża powagę sądu, interesy istotne służby? Wręcz przeciwnie, jest to przejaw odpowiedzialnej postawy, "czy mogę w tym gronie sędziowskim przystąpić do orzekania". W ocenie obecnego tu składu jest to przejaw troski o powagę sądu i interesy służby - powiedziała sędzi sprawozdawca Małgorzata Wąsek-Wiaderek.
Wedlług SN, Izba Dyscyplinarna nie miała prawa orzekać merytorycznie w tej sprawie z uwagi na m.in. przekroczenie terminu miesięcznego okresu przerwy w orzekaniu. - Mogła co najwyżej umorzyć postępowanie, nie mogła zawiesić sędziego Gąciarka - uzasadniała sędzia Wąsek-Wiaderek.
Czytaj w LEX: Neo-KRS łamie prawo do rzetelnego procesu. Omówienie wyroku Wielkiej Izby ETPC z dnia 15 marca 2022 r., 43572/18 (Grzęda) >
Jak podkreśliła sędzia, Izba Dyscyplinarna orzekała w sprawie Gąciarka pomimo wcześniejszych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwość UE, który stwierdził, że Izba ta nie jest sądem ustanowionym ustawą. - Niewątpliwie zatem zaskarżona uchwała Izby Dyscyplinarnej jest wadliwa w warstwie formalnej Niewątpliwe w tej sprawie w myśl standardów europejskich orzekała Izba Dyscyplinarna, która nie była sądem ustanowionym ustawą - argumentowała sędzia.
Sędzia Piotr Gąciarek jest członkiem SSP "Iustitia", był od 24 listopada 2021 do 18 stycznia 2023 bezprawnie zawieszony przez zlikwidowaną w lipcu 2022 r. Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.
Czytaj w LEX: Test bezstronności (niezawisłości) sędziego w praktyce >