Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek zawieszony w czynnościach służbowych na ponad rok, teraz może orzekać. Jednak po orzeczeniu Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego 18 stycznia br. przywracającej sędziego do orzekania zmieniono mu zakres obowiązków.

Czytaj w LEX: Masilunas Kinga, Sytuacja polskiego wymiaru sprawiedliwości - analiza wpływu wyroku TSUE z dnia 19.11.2019 r., wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5.12.2020 r., uchwały składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 23.01.2020 r. na postępowania sądowe i sądowo-administracyjne >

Zatwierdzania wyroków innych sądów

- W ramach XV Wydziału SO, z data 20 marca zmieniono mi zakres obowiązków i generalnie odsunięto mnie od spraw karnych – wyjaśnia sędzia Piotr Gąciarek. – Mam się teraz zajmować wyrokami karnymi wydanymi przez sądy zagraniczne i wyrokami wydanymi przez inne sądy – cywilne czy gospodarcze, a konkretnie ściągać należności zasądzone na rzecz Skarbu Państwa. W grę wchodzą także kary porządkowe zasądzone w innych wydziałach. Po dwóch tygodniach zajmowania się takimi sprawami, widzę, że to jest zakres obowiązków fikcyjnych.

Czytaj w LEX: Proceduralna reakcja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na kryzys praworządności w Polsce >

Sędzia Gąciarek dodaje, że praca, która obecnie wykonuje nie jest pracą sędziego. Takie przydzielenie nowych obowiązków nie miało uzasadnienia. Nie pouczono mnie, w jaki sposób mogę zaskarżyć to postanowienie. Wiadomo, że chodzi o szykanę. – Chodzi o odsunięcie mnie od spraw karnych, gdyż do tej pory umarzałem lub zawieszałem postępowania wykonawcze, w których orzekali neo-sędziowie.

Czytaj w LEX: Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego >>>

Wniosłem odwołanie do Krajowej Rady Sądownictwa, a jeśli to nie przyniesie skutku – do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Po raz kolejny - dodaje sędzia.

Czytaj: SN: Sędzia Gąciarek po 420 dniach wraca do orzekania>>

 

Czy wiesz, że użytkownicy zalogowani do Moje Prawo.pl korzystają z dodatkowych newsów prawnych tylko dla nich?

Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl i zyskaj unikalne funkcjonalności >>>


Stanowisko IOZ w sprawie zawieszenia

Sąd Najwyższy przypomniał, że powodem zwieszenia sędziego Gąciarka było napisane przez niego oświadczenia wyjaśniającego odmowę orzekania. - Czy to jest czyn, który naraża powagę sądu, interesy istotne służby? Wręcz przeciwnie, jest to przejaw odpowiedzialnej postawy, "czy mogę w tym gronie sędziowskim przystąpić do orzekania". W ocenie obecnego tu składu jest to przejaw troski o powagę sądu i interesy służby - powiedziała sędzi sprawozdawca Małgorzata Wąsek-Wiaderek.
Wedlług SN, Izba Dyscyplinarna nie miała prawa orzekać merytorycznie w tej sprawie z uwagi na m.in. przekroczenie terminu miesięcznego okresu przerwy w orzekaniu. - Mogła co najwyżej umorzyć postępowanie, nie mogła zawiesić sędziego Gąciarka - uzasadniała sędzia Wąsek-Wiaderek.

Czytaj w LEX: Neo-KRS łamie prawo do rzetelnego procesu. Omówienie wyroku Wielkiej Izby ETPC z dnia 15 marca 2022 r., 43572/18 (Grzęda) >

Jak podkreśliła sędzia, Izba Dyscyplinarna orzekała w sprawie Gąciarka pomimo wcześniejszych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwość UE, który stwierdził, że Izba ta nie jest sądem ustanowionym ustawą. - Niewątpliwie zatem zaskarżona uchwała Izby Dyscyplinarnej  jest wadliwa w warstwie formalnej Niewątpliwe w tej sprawie w myśl standardów europejskich orzekała Izba Dyscyplinarna, która nie była sądem ustanowionym ustawą - argumentowała sędzia.

Sędzia Piotr Gąciarek jest członkiem SSP "Iustitia", był od 24 listopada 2021 do 18 stycznia 2023 bezprawnie zawieszony przez zlikwidowaną w lipcu 2022 r. Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. 

Czytaj w LEX: Test bezstronności (niezawisłości) sędziego w praktyce >