Karsznicki przed rokiem opracował poradnik metodyczny dla prokuratorów na temat sposobu prowadzenia postępowań tego typu, gromadzenia dowodów i interpretacji prawa z objaśnieniem odpowiedniego orzecznictwa trybunału w Strasburgu. Teraz, razem z prok. Edytą Petryną z PG będą się zajmować koordynowaniem działań prokuratur w zwalczaniu tej gałęzi przestępczości.
"Będę jednym z prowadzących zajęcia na szkoleniu dla prokuratorów wyznaczonych w każdym z 44 okręgów do prowadzenia śledztw tego typu. Uczestnicy szkolenia będą mieli też zajęcia z Paulą Sawicką - przewodniczącą stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, z Marcinem Kornakiem ze stowarzyszenia Nigdy Więcej oraz z policjantami specjalizującymi się w zwalczaniu przestępczości stadionowej, którzy omówią symbolikę grup szerzących rasizm lub ksenofobię oraz kwestie związane z identyfikacją stadionowych chuliganów" - mówił PAP prok. Karsznicki.
Jak podkreślił, chodzi o usystematyzowanie wiedzy uczestników szkolenia oraz uwrażliwienie ich na kwestie, które są niekiedy pomijane lub błędnie interpretowane przez prowadzących śledztwa. Jako przykład podał symbolikę liczby 88, która w pewnych środowiskach jest rozumiana jako skrót od zawołania "Heil Hitler" (H to ósma litera alfabetu - PAP). "Jeśli okaże się, że człowiek nosi niewinną z pozoru koszulkę z numerem 88, a jednocześnie okaże się, że np. w internecie wysyła określone sygnały, to należy uznać, że te dwie kwestie się uzupełniają i każą spojrzeć inaczej na taką koszulkę" - wyjaśnił.
Decyzją PG w każdej z 44 prokuratur okręgowych wybrano jedną jednostkę rejonową (lub dwie - jeśli zjawisko rasizmu czy ksenofobii jest na danym terenie znaczące), w których wyselekcjonowano po dwóch prokuratorów do prowadzenia śledztw ws. przestępstw rasistowskich lub ksenofobicznych. PAP poznała listę tych jednostek.
Dla okręgów białostockiego i wrocławskiego wyznaczono po dwie prokuratury rejonowe: Białystok Północ i Białystok Południe oraz Wrocław Stare Miasto i Wrocław Fabryczna. Dla okręgu gdańskiego - PR Gdańsk-Śródmieście; dla Katowic wyznaczono PR Sosnowiec-Południe; dla Krakowa - PR Kraków-Śródmieście Zachód; dla Lublina - PR Lublin-Południe; dla Łodzi - PR Łódź Polesie; dla Poznania - PR Poznań Stare Miasto; dla Rzeszowa - PR dla Miasta Rzeszów. Dla Prokuratury Okręgowej w Warszawie właściwą prokuraturą będzie PR Warszawa-Śródmieście, a dla PO Warszawa-Praga - PR Warszawa-Praga Południe.
"W przeszłości zdarzało się, że na takie szkolenia - które były organizowane np. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury - trafiały osoby przypadkowe, których wiedza nie była następnie wykorzystywana" - przyznaje prok. Karsznicki. "Teraz zadaniem przeszkolonych będzie podzielenie się wiedzą z kolegami" - powiedział dodając, że zainteresowanie tymi szkoleniami jest duże, bo już teraz zainteresowanie uczestnictwem wyraziło 350 prokuratorów spoza tej listy.
Prokuratorów z "rejonów" mają wspierać wyznaczeni już wcześniej "konsultanci" w prokuraturach okręgowych i apelacyjnych. "Do tej pory ich rolą było badanie dwa razy w roku umorzonych śledztw tego typu lub spraw, w których prokurator odmówił wszczęcia postępowania. Było to jednak działanie wsteczne już po wydanym postanowieniu, które potem korygowano. Chodzi o to, aby można było korzystać z wiedzy prokuratorów-konsultantów w trakcie prowadzenia postępowania" - podkreślił.
W lipcu, po kilku incydentach o charakterze rasistowskim, m.in. w Białymstoku, prokurator generalny Andrzej Seremet ocenił, że zwalczanie tej przestępczości powinno być priorytetem dla prokuratury i policji i deklarował, że nie zabraknie mu determinacji w zwalczaniu tego zjawiska. Już wtedy zapowiadał stworzenie tej struktury oraz szkolenia.
"Brak zdecydowanej reakcji na tego typu przestępczość może przynieść niepowetowane szkody całemu społeczeństwu i naszemu państwu" - mówił Seremet.
Ostatnio głośna stała się sprawa odmowy przez Prokuraturę Rejonową Białystok-Północ wszczęcia dochodzenia ws. namalowania swastyki na publicznym budynku. Prokurator uzasadnił to tym, że swastyka to także "powszechny w Azji symbol szczęścia". Kilka dni temu Seremet przyjął dymisję szefa tej jednostki.
W zeszłym roku do sądów w sprawach o przestępstwa na tle rasowym trafiły akty oskarżenia przeciwko 139 osobom. Wyroki skazujące zapadły wobec 59 osób.