Organizator plebiscytu to fundacja znana od kilku lat z prowadzenia Obywatelskiego Monitoringu Sądów, w ramach którego wolontariusze obserwują w sądach przebieg rozpraw oraz zachowania ich uczestników, a szczególnie sędziów. Jak podkreśli szefowie Fundacji, plebiscyt ten organizowany jest głównie z myślą o obywatelach, którzy w ten sposób będą mogli docenić działania przedstawicieli trzeciej władzy skracające dystans między nimi a sądami oraz zwiększające wzajemny szacunek i zaufanie.
Więcej: Sędziowie coraz bardziej punktualni i uprzejmi>>>
Sędzia Jarosław Gwizdek został uhonorowany za nowatorskie rozwiązania w pracy swojego sądu oraz za otwartość na świat zewnętrzny i współpracę z różnymi partnerami. Np. gdy budynek jego sądu został wyremontowany, to nie tylko zaprosił przedstawicieli organizacji osób niepełnosprawnych do sprawdzenia, czy jest on dostępny dla nich, ale sam usiadł na wózku inwalidzkim i objechał nim cały gmach. Głośno o prezesie Gwizdaku było także, gdy zorganizował w swoim sądzie wystawę obrazów studentów katowickiej ASP. Uczestniczył też w pracach, które doprowadziły do opracowania Apteczki Prawnej, bardzo chwalonej publikacji o prawie dla uczniów gimnazjów i liceów.
Właśnie za tę „apteczkę”, stworzoną w śląskim oddziale Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” wyróżnienie w plebiscycie otrzymali Krystian Markiewicz i Marta Marta Szcoczasz-Krysiak. Jak podkreśliła kapituła konkursu, „Apteczka Prawna Lex bez łez” to doskonały przykład działania na rzecz edukacji prawnej, a także otwierania się środowiska sędziowskiego na społeczeństwo, kierowania do młodzieży informacji ważnej i przydatnej dla każdego obywatela.
Podobne motywacje przyświecały wyróżnieniu w konkursie sędziego Artura Ozimka, rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Lublinie. Jak podkreślono w uzasadnieniu, wykonuje on te obowiązki nie tylko w sposób wzorowy, ale wręcz wyznacza standardy w tej dziedzinie. Na szczególne uznanie zgłaszających jego kandydaturę dziennikarzy z Lublina oraz kapituły konkursu zasłużyła otwartość sędziego Ozimka na kontakty z mediami oraz rzadka umiejętność mówienia w prosty sposób o skomplikowanych zagadnieniach prawnych.
Ryszard Piotrowski
Pozycja ustrojowa sędziego>>>