Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" podjął na zebraniu w sobotę 7 listopada br. uchwałę – jak napisano - dotyczącą rozpowszechnianych w ostatnim okresie i przekazywanych przez prasę projektów zmian prawa, które miałyby być realizowane w najbliższych latach. - Chodzi o projekty zmian dotyczących ustroju sądownictwa polskiego, zapowiadanych przez niektóre osoby publiczne jako pomysły przewidziane do niezwłocznej realizacji. Z uwagi na fakt, że projekty te już są komentowane, Zarząd postanowił od razu zabrać w powyższej sprawie głos – czytamy w komunikacie.
Czytaj: Projekt PiS: specjalny sąd dla sądów>>>
Zdaniem autorów uchwały, taką zmianą byłoby rozszerzenie nadzoru ministra nad sądami, w szczególności upoważnienie ministra do jakiejkolwiek, najmniejszej choćby ingerencji w przebieg postępowań orzeczniczych. - Taką zmianą byłoby utworzenie jakiegokolwiek super-sądu, o składzie ustalanym poza konstytucyjnie przewidzianym trybem powoływania sędziów i rozpoznającego sprawy już osądzone, w nieznanym obecnie, specjalnym postępowaniu. Taką zmianą byłoby też powołanie pozasądowego organu mającego uprawnienia do karania sędziów, w szczególności do składania ich z urzędu, które to uprawnienie przewidziane jest przez Konstytucję tylko dla właściwego sądu jako jedynego organu mogącego wydawać wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w uchwale.
Czytaj: RPO deklaruje wspieranie niezależności sądów>>>
Jej autorzy przypominają też, że władza sądownicza ma oparcie w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w której zapisane są gwarancje jej niezależności i równorzędnej pozycji wobec innych władz. - Wszelkie zmiany, które mają zmierzać do uzależnienia władzy sądowniczej od władzy wykonawczej w jakiejkolwiek płaszczyźnie, będą naruszeniem Konstytucji – napisano w uchwale Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Dowiedz się więcej z książki | |
Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem
|