W ośmiu z siedemnastu analizowanych głosowań polskie partie stworzyły "wielką koalicję" - wszyscy lub prawie wszyscy polscy posłowie głosowali tak samo. Większość tych głosowań dotyczyła kwestii, które przekładają się na bardzo konkretne konsekwencje materialne, wśród nich były bowiem między innymi Wieloletnie Ramy Finansowe 2014-2020, dopłaty bezpośrednie dla rolników, regulacje dotyczące wydobycia gazu łupkowego i aukcje pozwoleń na emisje CO2.
- Polacy mają powody do satysfakcji, ponieważ w siedmiu z tych głosowań, stanowisko, którego wspólnie bronili triumfowało w parlamencie (jedynym wyjątkiem była sprawa aukcji pozwoleń na emisje CO2) - komentuje dr Melchior Szczepanik, ekspert Instytutu Spraw Publicznych i autor raportu.
W sześciu omawianych głosowaniach zarysował się podział między zwolennikami a przeciwnikami ściślejszej integracji. Większość tych głosowań dotyczyła problemu zarządzania gospodarczego w strefie euro i kwestii finansowych.
- Delegacje PO, PSL i SLD konsekwentnie popierały decyzje, które oznaczały zacieśnienie współpracy i dawały nowe kompetencje instytucjom UE, z kolei PiS, PJN i SP kontestowały te propozycje lub wstrzymywały się od głosu - tłumaczy dr Agnieszka Łada, kierownik Programu Europejskiego ISP.
Wyniki badań ISP pokazują, że polskie partie zwykle zajmują stanowisko zgodne z większością grup politycznych, do których należą. W kwestiach szczególnie ważnych Polacy nie wahają się jednak wystąpić przeciw własnej grupie. W sprawach z zakresu energetyki i ochrony klimatu, polska delegacja w grupie socjaldemokratycznej głosowała wbrew grupie, razem z partiami prawicowymi i większością polskich posłów.
Inicjatorem badania były dwa think tanki: Vote Watch oraz Notre Europe - Instytut Jacquesa Delorsa, a wzięły w nim udział instytuty badawcze z ponad dwudziestu państw członkowskich. Piętnaście głosowań zostało wybranych wspólnie przez organizacje uczestniczące w badaniu, dwa pozostałe zostały dodane jako szczególnie ważne z polskiego punktu widzenia. Polskim uczestnikiem projektu był Instytutu Spraw Publicznych, a badanie przeprowadzono przy współpracy z Fundacją Konrada Adenauera.
ISP: w Parlamencie Europejskim polskie partie się nie kłócą
Polskie partie polityczne w Brukseli mówią jednym głosem w sprawach kluczowych dla Polski. Dotyczy to takich kwestii jak unijny budżet, polityka rolna czy gaz łupkowy. Dzieli je tylko stisunek do integracji w UE - wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych.