Niedawne badanie CBOSu z marca tego roku pokazuje, że poparcie dla złagodzenia ustawy zwiększyło się z 38% do ponad 50%. Mimo to partia rządząca będzie podejmowała próby wprowadzenia absolutnego zakazu aborcji. Dlaczego?
W tym kontekście ISP przypomnina raport dotyczący stosunków Państwo-Kościół w III RP, który został opublikowany przez Instytut Spraw Publicznych w 2013 roku.
- Na naszych oczach tworzy się bowiem jego kolejny rozdział, tak dramatyczny w swoich skutkach dla wielu kobiet - uważają wksperci ISP.
ISP przypomnina, że zdecydowana większość (70%) badanych przez ISP w 2013 roku Polek i Polaków jest przeciwna wypowiadaniu się przez Kościół i księży katolickich w bieżących sprawach politycznych. Jednocześnie prawie połowa badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że Kościół wywiera w Polsce zbyt duży wpływ na politykę, a ponad jedna trzecia sądzi, że ten wpływ jest taki, jaki być powinien. Większego wpływu Kościoła na politykę chciałaby jedynie 5 procent badanych. Szczególnie krytycznie oceniają ten wpływ osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy wielkich miast, ale także wśród rolników 60% zgadza się z opinią o zbyt dużym wpływie Kościoła na politykę.
- Jesteśmy obecnie świadkami bardzo silnego zaangażowania Episkopatu w proces legislacyjny, nie tylko na przykładzie zakazu aborcji, ale także wyłączenia Kościoła z zakazu handlu ziemią - twierdzą eksperci ISP. Kościół już wcześniej znacząco wpływał na regulacje dotyczące obecności religii w szkołach, związków partnerskich, kwestii związanych z integracją europejską, a nawet uchwaloną w 1997 roku Konstytucją RP - dodają.
 

Dowiedz się więcej z książki
Europejski Przegląd Sądowy - Nr 12/2015 [EBOOK PDF]
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł