Wojewódzki Sąd Administracyjny oddala bowiem skargi firm, które chcą się dowiedzieć od urzędów kontroli skarbowej, ile spraw podatkowych wszczęto tuż przed 5 letnim terminem przedawnienia. Kilkanaście takich pytań do urzędów kontroli skarbowej w całej Polsce skierowała kancelaria GWW Ladziński, Cmoch i Wspólnicy Spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie. Zleceniodawcą jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” . Dane pozyskane z urzędów kontroli w całej Polsce posłużą uzupełnieniu raportu na temat stosowania art. 70 § 6 pkt 1 ustawy Ordynacja
podatkowa w praktyce państwowych organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej.
Tezą raportu z 2012 roku było stwierdzenie, że przewidziany w art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacja podatkowa przypadek zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego służy organom podatkowym do wszczynania postępowań
karnych skarbowych wyłącznie w celu osiągnięcia skutku w postaci wydłużenia terminu do wydania decyzji wymiarowej.
WSA w Warszawie stoi na stanowisku, że odmowa udzielenia informacji wiąże się z przetworzeniem danych. A udostępnienie przetworzonych danych zależne jest od udowodnienia przez wnioskodawcę ważnego interesu publicznego. Tego –zdaniem sądu – strona skarżąca nie wykazała. Dlatego, że spółka GWW prowadzi działalność komercyjną, a nie pro bono.
Zakres pojęcia interesu publicznego został określony w orzecznictwie, które mówi, że taki interes występuje, gdy z pytaniem do organu władzy skieruje się radny lub poseł na Sejm, albo grupa, która ma realny wpływ na działalność administracji – tłumaczą sędziowie. Trzeba też wykazać szczególne znaczenie żądanych informacji dla interesu publicznego. Ponadto sędziowie orzekający odmownie, twierdzą, że uzyskanie danych nie poprawi działania danej instytucji.
Tymczasem raport "Lewiatana" z 2012 roku informował, że z blisko 50 proc. postępowań karnych skarbowych, które powodują zawieszenie biegu terminu przedawnienia, wszczynanych jest w ostatnim kwartale roku, w którym upływa ustawowy termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. W liczbie tych postępowań dominują – stanowiąc nieco ponad 30 proc. wszystkich zbadanychprzypadków wszczęcia postępowań karnych skarbowych - postępowania wszczynane w grudniu, a więc w ostatnim miesiącu biegu terminu przedawnienia. Z kolei tylko ok. 3 proc. postępowań karnych skarbowych zostało wszczętych w pierwszych trzech kwartałach ostatniego roku biegu terminu przedawnienia.
Teraz kancelaria chce sprawdzić, czy tendencja ta nadal się utrzymuje.
- Chcemy doprowadzić do usunięcia tego szkodliwego przepisu z ustawy poprzez ponowne zaskarżenie go do Trybunału Konstytucyjnego, a do tego potrzebne są nam dane z Urzędów Kontroli Skarbowej - mówi adwokat Wioletta Waśko. - Problem jest istotny społecznie i leży w interesie publicznym - dodaje.
Sygnatura akt II SA/Wa 829/13
Interesem publicznym nie jest chęć zmiany przepisów
WSA w Warszawie przełożył na 18 września br.wydanie wyroku w sprawie udostępnienia informacji dotyczących liczby postępowań karno-skarbowych w latach 2009-2010 w UKS w Gdańsku. Szanse na pozytywny wynik są nikłe.