Na najbliższym i ostatnim przed wakacjami parlamentarnymi posiedzeniu Sejmu 24-26 lipca posłowie wysłuchają sprawozdania I prezesa Stanisława Dąbrowskiego z działalności SN w ubiegłym roku.
Oczekiwanie na rozpatrzenie spraw
Według sprawozdania średni czas oczekiwania na rozstrzygnięcie w Sądzie Najwyższym wynosi odpowiednio: w Izbie Cywilnej 10 miesięcy; w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych 6 – 7 miesięcy; w Izbie Karnej 6 miesięcy, a w Izbie Wojskowej 1,5 miesiąca od daty wpływu.
W sprawozdaniu SN potwierdza się dobre funkcjonowanie Sądu Najwyższego i jego wysoki poziom merytoryczny.
Liczne postulaty zmiany przepisów
Jednak przy okazji rozpatrywania skarg kasacyjnych nasuwają się postulaty de lege ferenda. Sędzia Dąbrowski będzie wiec wnosił o uchwalenie nowych przepisów o spółdzielniach (w szczególności mieszkaniowych).
Aktualny jest postulat przywrócenia treści art. 939 § 3 k.p.c. w celu umożliwienia zaskarżania postanowień dotyczących zarządu i zarządcy.
Kolejnym wadliwym przepisem jest art. 24 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Zdaniem sędziów SN należałoby dodać wyraz o "odpowiednim" stosowaniu przepisów kpc.
Sędzia Dąbrowski widzi także konieczność zmiany ustawy z 25 czerwca 1997 r. o świadku koronnym, która w obecnym kształcie znacznie ogranicza, a w niektórych wypadkach pozbawia prawa do sądu osoby pokrzywdzone lub inne, dochodzące od świadka koronnego (osoby objętej programem ochrony) roszczeń cywilnoprawnych.
I prezes chciałby także, aby wyrażnie sformułowano w przpisach dotyczących prokuratorów i sędziów zasadę, że mandatu posła nie może sprawować prokurator i sędzia, który przeszedł w stan spoczynku. A w razie zrzeczenia się stanu spoczynku, prokurator i sędzia po zakończeniu mandatu powinni mieć możliwość odzyskania stanu spoczynku, którego się zrzekli.
Sprawy procesowe
Dla prawidłowego przebiegu procesu niezbędne jest też, by czynności przymusu adwokacko-radcowskiego przed Sądem Najwyższym mogła wykonywać tylko ograniczona liczba profesjonalnych pełnomocników; takie rozwiązanie byłoby korzystne przede wszystkim dla samych stron, gdyż często wadliwe powołanie podstaw środka zaskarżenia uniemożliwia pożądane rozstrzygnięcie sprawy.
W sprawozdaniu SN znajdzie się również postulat przywrócenia zasady rozpoznawania przez sądy spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w składach ławniczych. Prezes Dąbrowski złozy propozycję wprowadzenia do kpc wyraźnej reguły, że rozpoznanie sprawy, wbrew przepisom, w składzie jednoosobowym lub ławniczym w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych nie pociąga za sobą nieważności postępowania.
Zdaniem sędziów SN potrzebne jest także kolejne skorygowanie treści przepisów dotyczących postępowania w sprawie wyłączenia sędziego, tak aby uniemożliwić składanie bezzasadnych wniosków, obliczonych na przewlekanie postępowania lub wymierzonych w godność sędziego.
Źródło: Sejm RP