Włochy i Hiszpania odwołały się w kwestii planowanego unijnego patentu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Nowe przepisy patentowe popiera 25 pozostałych członków UE. Rzym i Madryt czują się dyskryminowane. Planowane porozumienie w sprawie utworzenia jednolitego systemu rozstrzygania sporów patentowych wywołuje już spory natury prawnej. Z analiz wynika, że może ono być niegodne z unijnymi traktatami.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch stwierdziło, że skarga ma na celu obronę unijnych wartości. Zgodnie z przyjętym przez 25 państw UE porozumieniem, unijne patenty miałyby być pisane jedynie w języku angielskim, francuskim i niemieckim. Hiszpania i Włochy od lat uniemożliwiają wprowadzenie wspólnego systemu patentowego w całej UE. Oba państwa upierają się, by ogólnoeuropejskie patenty były tłumaczone także na ich języki. Ostatecznie pozostałe 25 państw postanowiło zawrzeć porozumienie bez tych dwóch krajów, wykorzystując przy tym tzw. procedurę wzmocnionej współpracy, która została wprowadzona przez Traktat z Lizbony.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch podkreśla, że proces wzmocnionej współpracy nie jest po to, by „niszczyć pierwotne cele traktatów europejskich”. W oświadczeniu napisano także: „Zastosowanie wzmocnionej współpracy w sektorze patentowym jest sprzeczne z duchem rynku wewnętrznego, gdyż prowadzi do podziału i zakłóceń na rynku i uprzedzeń wobec włoskich przedsiębiorstw”.
Komisja nalega, aby możliwie wiele państw członkowskich wprowadziło jednolitą ochronę patentową. Za cel postawiono sobie przyznanie pierwszych ogólnoeuropejskich patentów w roku 2013. Komisja przedstawiła w połowie kwietnia odpowiednie propozycje legislacyjne.
Unijny patent najwięcej korzyści powinien przynieść głównie małym i średnim przedsiębiorstwom, które nie mogą pozwolić sobie na ponoszenie kosztów tworzenia oddziałów i zatrudniania prawników w innych krajach UE. Jak na razie prawo patentowe w UE jest kompletnie niejednolite. Patent uznany w jednym państwie, może być nieważny w innym kraju UE.
Ponadto, koszty ochrony patentowej w Europie są dużo wyższe niż w USA i Japonii. Zastrzeżenie patentu w 13 państwach członkowskich UE może być jedenaście razy droższe od jednokrotnego zgłoszenia patentowego ważnego na terytorium całych Stanów Zjednoczonych. Według Komisji Europejskiej, ogólnoeuropejski patent pozwoliłby na oszczędności w wysokości 289 milionów euro. Europejska dżungla patentowa stanowi obecnie żyłę złota dla całego przemysłu prawników i tłumaczy.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.euractiv.pl, stan z dnia 1 czerwca 2011 r.