TK stwierdził, że ustawa jest zgodna z Konstytucją RP. Najpierw jednak musi wejść w życie, i należy oczekiwać, że prezydent ją podpisze, choć problemy się tu mnożą - zaznaczył w radiu TOKFm dr hab Marcin Wiącek, Katedra Prawa Konstytucyjnego, Wydział Prawa i Administracji UW .
Więcej>>TK: ustawa uporządkowała przesłanki odmowy...
Zdaniem dr Wiącka sytuacja wokół Trybunału nadal nie jest jasna. Ale prezydentowi nie wolno odmówić publikacji ustawy, którą Trybunał uznał za zgodną z Konstytucją. Wszystko zależy, czy ten wyrok będzie opublikowany w Monitorze Polskim. Więcej>>Władze stolicy oczekują...
Zasady przyznawania prawa
Według tej ustawy, jeśli nieruchomość jest przeznaczona na cele publiczne, to miasto może odmówić przyznania prawa. Dr Wiącek podaje przykład: jeśli przez 70 lat od wydania dekretu Bieruta w 1945 r. grunt został sprzedany czy przekazany w użytkowanie wieczyste osobom trzecim, to również organ ma prawo odmówić uwzględnienia wniosku. Ponadto, jeśli obecnie nie można wydzielić takiego gruntu dla którego założono nową księgę wieczystą, albo gdy zniszczono budynek w czasie II wojny zburzono a po niej - odbudowano, to jest podstawa do odmowy uwzględnienia wniosku dekretowego.
TK zwrócił uwagę na tzw. czyścicieli kamienic, gdy odzyskiwany jest budynek z lokatorami. W takiej sytuacji należy udzielić ochrony lokatorom zamieszkującym na spornych gruntach. Rozwiązania te porządkują praktykę, która była niejednolita. Problem jest w tym, że nabywcy roszczeń i spadkobiercy właścicieli nie uzyskują odszkodowania, co budziło wątpliwości prezydenta Komorowskiego. TK stwierdził jednak, że przeważa tu interes publiczny.
Absurd przepisów przejściowych
Dr hab Marcin Wiącek zaznaczył w tym kontekście, iż nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym uchwalona 22 lipca 2016 r. zamieszcza przepis, który mówi, że w terminie 30 dni od wejścia w życie podlegają publikacji w dziennikach urzędowych orzeczenia TK, które zostały wydane do 20 lipca br.
W konsekwencji orzeczenie Trybunału, które zapadło 27 lipca br. nie jest objęte tą regulacją. Twórcy ustawy nie przewidzieli, że między uchwaleniem a wejściem w życie może zapaść jakiś wyrok. Ten przepis pozwala na publikację orzeczeń TK wydanych w ostatnich miesiącach, z wyjątkiem wyroku z 9 marca 2016 r. Bez wątpienia w przepisach przejściowych jest kilka luk. Należy do nich także klauzula stanowiąca, że nie podlegają ogłoszeniu wyroki w sprawie już nie obowiązujących ustaw.
Jak twierdzi konstytucjonalista - wobec tego z dniem wejścia ustawy z 22 lipca br. utraci moc poprzednia ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. Nie dostrzeżono przy tym, że Trybunał wydał w tym czasie - orzeczenie o prawie upadłościowym i naprawczym, którego jeden z przepisów także nie obowiązywał. Pytanie, czy ten wyrok będzie opublikowany. Jest to znów kolejny problem - dodaje dr Wiącek.
Dowiedz się więcej z książki | |
Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później
|