"Pomoc prawna jest bardzo potrzebna; w Warszawie udziela jej Fundacja Helsińska i Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, a to zbyt mało" - powiedziała prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Ewa Ostaszewska-Żuk podczas wtorkowej konferencji dot. migrantów w Polsce. Jej zdaniem, potrzeba też programów na rzecz większej integracji cudzoziemców.
Konferencja była podsumowaniem blisko trzyletniego projektu "Migranci w Polsce - informacja i pomoc prawna". Dzięki niemu udzielano pomocy migrantom przebywającym w Polsce i wydano adresowaną do cudzoziemców książkę "Dać radę w Polsce - pakiet informacyjny dla cudzoziemców - obywateli Państw Trzecich" (książka według założeń miała trafić do co najmniej 700 osób); udzielono też porad prawnych ponad tysiącu osobom.
Po porady zwracali się m.in. obywatele Rosji, Białorusi, Ukrainy, Demokratycznej Republiki Konga i Wietnamu. "Były to osoby, które na terytorium Polski przebywały legalnie, a chciały przedłużyć swój pobyt" - powiedziała Ostaszewska-Żuk. "Prawnicy pomagali cudzoziemcom w pisaniu odwołań, skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wniosków o udzielenie zgody na pobyt na czas określony" - dodała.
Cudzoziemcy korzystali też z pakietu porad, które zostały wydane w języku chińskim, wietnamskim, ukraińskim, polskim i angielskim. W książce zawarto informacje na temat warunków legalizacji pobytu w Polsce, jakie sprawy można załatwić w urzędach, ubezpieczenia, badań, pomocy społecznej, sprawy podatkowe, informacje na temat sądownictwa, a także podstawowe informacje na temat Polski.
W przyszłym roku wchodzi w życie zmiana ustawy o cudzoziemcach, która przewiduje abolicję dla cudzoziemców. Mają nią zostać objęte osoby przebywające w Polsce od 20 grudnia 2007 roku. Zgodnie z nowymi przepisami także w przypadku cudzoziemców, którym odmówiono statusu uchodźcy i orzeczono wydalenie z Polski, wymogiem uzyskania zezwolenia będzie nieprzerwany pobyt w Polsce co najmniej od 1 stycznia 2010 roku. Wnioski o legalizację pobytu będzie można składać u wojewodów od 1 stycznia do 30 czerwca przyszłego roku.
Urząd ds. Cudzoziemców szacuje, że na terenie Polski legalnie przebywa około 97 tys. cudzoziemców; w tym 70-80 tys. nielegalnie. (PAP)