Znak - patelnia z przykrywką w kształcie dachu - nazywa się "fait maison" (fr. zrobione na miejscu). Brak znaku będzie dla klienta informacją, że dana pozycja z menu jest najprawdopodobniej gotowym, podgrzewanym daniem.
To pierwsza tego typu ustawa w Europie. Dotyczy ona restauracji, barów szybkiej obsługi, a także stoisk z jedzeniem i cateringu. Rząd ma nadzieję, że zachęci ona restauratorów do przygotowywania dań od zera, a tym samym poprawi się wizerunek francuskiej gastronomii. Zwolennicy przepisów mają także nadzieję, że w ich wyniku powstaną nowe miejsca pracy.
W zeszłym roku, po stworzeniu projektu ustawy, federacja restauratorów Synhorcat przeprowadziła sondaż, w którym 31 proc. restauratorów przyznało, że przynajmniej niektóre z potraw w ich lokalach to dania gotowe. Dwie trzecie z nich uznało, że gdyby musieli ujawniać prawdę o tych daniach, to zdecydowaliby się na przygotowywanie ich na miejscu.
Krytycy uważają, że nowe przepisy są niejasne, nie spełnią więc podstawowej funkcji, czyli nie zapewnią klientom jasnej informacji o tym, w jaki sposób zostały przygotowane konkretne potrawy.
Zgodnie z przepisami, znakiem "fait maison" mogą zostać oznaczone dania, które zostały przygotowane w całości na miejscu ze składników, które nie były wcześniej poddawane znacznej obróbce. Wolno jednak używać na przykład produktów mrożonych, pakowanych próżniowo, krojonych lub wędzonych, ale już nie mrożonych frytek.
W określonych przypadkach restauracja może serwować danie wraz z niektórymi produktami gotowymi do spożycia, pod warunkiem wskazania marki bądź nazwy producenta.
Francuski związek restauratorów i hotelarzy UMIH uważa, że znak "fait maison" tylko częściowo odpowiada potrzebom klientów, którym należą się lepsze informacje. Oceniają jednak, że nowa ustawa jest pierwszym krokiem w stronę promowania umiejętności francuskich kucharzy.
W najbliższych dniach restauratorzy otrzymają szczegółowe informacje dotyczące tego, jakie dania mogą być oznaczone jako "fait maison". Kontrole rozpoczną się 15 stycznia 2015 roku. Za podanie nieprawdziwej informacji grozić będzie grzywna.(PAP)