Po Stowarzyszeniu Sędziów Themis i Stowarzyszeniu Sędziów Polskich Iustitia głos w sprawie nowelizacji zabrała Fundacja FOR, która w swojej krytycznej opinii zwraca ostrzega, że projektowana zmiana w rzeczywistości stanowi kolejny krok ku przejęciu kontroli przez władzę wykonawczą (rządem) nad całym wymiarem sprawiedliwości oraz spowoduje silną zależność pracy sądów od decyzji i działań politycznych.
Projekt przekazuje zwierzchnictwo służbowe prezesów sądów powszechnych nad dyrektorami tych sądów w ręce Ministra Sprawiedliwości, który będzie odpowiedzialny m.in. za powoływanie i odwoływanie dyrektorów. Zmiana, zgodnie z udostępnionym uzasadnieniem, ma na celu zwiększenie sprawności zarządzania kadrami w sądach powszechnych.
Innym przykładem przejmowania kontroli nad wymiarem sprawiedliwości przez rząd jest chęć wymiany wszystkich obecnie urzędujących członków Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Dotychczasowi członkowie często wyrażali sprzeciw wobec propozycji zmian płynących z Ministerstwa Sprawiedliwości (np. sprawa Trybunału Konstytucyjnego).
Ponadto, pomiędzy Krajową Radą Sądownictwa, a Prezydentem RP powstał spór dotyczący powoływania przez Prezydenta sędziów sądów powszechnych.
FOR: trwa przejmowanie kontroli nad wymiarem sprawiedliwości
Forum Obywatelskiego Rozwoju ostrzega przed nowelizają ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.