Zdaniem autora, proces rozszerzenia UE oraz konsekwentne otwarcie na kraje trzecie powoduje nasilenie ruchów migracyjnych i wzmocnienie współpracy kontrahentów z różnych, nierzadko odległych części Europy. Uwydatnia to problem sporów i naruszeń prawa w wymiarze międzynarodowym. Adwokaci stają więc wobec nowych wyzwań, a podołają im tylko ci, którzy będą należycie przygotowani.
W 2004 r. z inicjatywy ówczesnego dziekana Izby Adwokackiej w Nîmes – Bernarda Delran – powołano do życia pierwszy program pod nazwą AGIS I Euromed Droit. Celem programu było odniesienie instytucji prawa do obrony do problemu coraz bardziej zintensyfikowanej współpracy krajów UE z państwami basenu Morza Śródziemnego. W jego ramach adwokaci porównali m.in. realia sądowe, wypracowując dobre praktyki w zakresie prawa do obrony. Zachęceni wynikami pracy nasilili kooperację, czego wynikiem było uruchomienie w 2005 r. programu AGIS II Eurodroit Mediterranée. Poszerzyła się wówczas grupa adwokatów biorących czynny udział w pracach seminaryjnych oraz rozbudowano obszar badań. W praktykach sądowych wielu krajów odnotowano bowiem niepokojącą zmianę polegającą na stopniowym uprzywilejowaniu oskarżenia w procesach karnych. By ułatwić obywatelom dostęp do pomocy prawnej i wzmocnić tym samym procesową rolę samego obywatela i jego obrońcy, stworzono sieć wymiany informacji między adwokatami. Nadto powstał wielojęzyczny słownik obejmujący hasła z zakresu procedury karnej, który umożliwia zrozumienie i porównanie instytucji prawa karnego procesowego różnych krajów. Więcej >>>>
Euromed – europejscy adwokaci wzmacniają prawo do obrony
Nie może budzić żadnej wątpliwości, że najlepsza ochrona praw przysługujących każdej jednostce na obszarze UE i krajów tzw. bliskiej zagranicy opiera się na dobrym przygotowaniu merytorycznym i praktycznym adwokata-obrońcy. Założenie to legło u podstaw francuskiej inicjatywy, by w ramach możliwości, jakie daje UE, stworzyć program dla adwokatów, w którym poprzez wymianę doświadczeń i współpracę na polu naukowym nastąpi podniesienie kwalifikacji adwokatów w całej Europie pisze na łamach Palestry Tomasz Kirstajn, adwokat z Leszna.