Zdaniem ekspertów, dla wielu firm leasingowych może to stanowić poważne obciążenie finansowe, w skrajnych przypadkach prowadzące nawet do upadłości.
Pytanie prawne do TSUE (C-224/11) stanowi przełom w kluczowym dla branży sporze z fiskusem w sprawie refakturowania usługi ubezpieczenia przy umowie leasingu.
- Kwestia opodatkowania ubezpieczenia przedmiotu leasingu już od pewnego czasu budzi wiele kontrowersji, szczególnie z uwagi na niekorzystną uchwałę 7 sędziów NSA z dnia 8 listopada 2010 r., odmawiającą firmom leasingowym prawa do stosowania zwolnienia w odniesieniu do usługi ubezpieczenia refakturowanej przy umowie leasingu. Uchwała ta zdawała się potwierdzać dotychczasową (niekorzystną dla podatników) praktykę organów skarbowych i sądów administracyjnych i stała się wytyczną w kolejnych sprawach rozpatrywanych przez sądy krajowe. Umożliwiła również organom podatkowym odważniejsze kwestionowanie rozliczeń podatników stosujących zwolnienie w odniesieniu do refakturowanego ubezpieczenia - mówi Marcin Chomiuk, partner w PwC.
Ekspert podkreśla, że argumentacja prezentowana przez PwC dla potrzeb jednej ze spraw, przekonała Naczelny Sąd Administracyjny o odstąpieniu od wspomnianej niekorzystnej uchwały 7 sędziów (co jest samo w sobie działaniem wyjątkowym - mówi) i o wystąpieniu z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości w celu ustalenia zasadności włączenia wartości usługi ubezpieczenia do podstawy opodatkowania usługi leasingu w świetle postanowień Dyrektywy VAT.
- W naszej ocenie przekazanie sprawy do rozstrzygnięcia Trybunałowi Sprawiedliwości stanowi zwrot w sporach dotyczących zasad opodatkowania usługi ubezpieczenia przy umowie leasingu. Zważywszy na argumenty stojące po stronie podatników – branży leasingowej, pozwala to oczekiwać na pozytywne rozstrzygnięcie sporu przez Trybunał - mówi Chmiuk.
Obecnie Trybunał zbiera pisemne uwagi co do propozycji odpowiedzi od stron i uczestników postępowania: polskiego podatnika, polskich organów podatkowych i Ministra Finansów, organów Wspólnot Europejskich i krajów członkowskich. Rozprawy przed Trybunałem i wyroku Trybunału w tym zakresie należy się spodziewać w drugiej połowie 2012 roku.
- Wyrok Trybunału będzie miał kluczowe znaczenie dla całej branży leasingowej. Odpowie on na pytanie, czy prawidłowa była dotychczasowa praktyka oznaczająca z punktu widzenia konsumenta – leasingobiorcy takie samo traktowanie w podatku VAT ubezpieczenia niezależnie od tego, czy jest nabywane samodzielnie przez leasingobiorcę czy za pośrednictwem leasingodawcy. Jeżeli miałoby się utrwalić stanowisko polskich organów podatkowych, oznaczać to będzie nie tylko wzrost ceny refakturowanego ubezpieczenia o prawie 1/4, ale także nakaz uregulowania takiego podatku za wcześniejsze okresy. Dla firm leasingowych może to oznaczać poważny uszczerbek finansowy, którego mniejsze z nich mogą nie udźwignąć. A zatem niektóre firmy leasingowe takiej walki z fiskusem mogą nie przetrwać - konkuduje Marcin Chomiuk, partner w PwC.
ETS oceni polskie ubezpieczenie przy leasingu
W drugiej połowie 2012 roku będą się ważyć losy branży leasingowej w Polsce. Wówczas Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma się zająć pytaniem skierowanym do niego przez Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie opodatkowania usługi ubezpieczenia przy umowie leasingu. Jeżeli Trybunał podzieli stanowisko polskich sądów administracyjnych, to może to oznaczać wzrost ceny refakturowanego ubezpieczenia o prawie 1/4, a także nakaz uregulowania takiego podatku za wcześniejsze okresy.